Yabancı çingenelerin Türkiye'ye giriş, ikamet ve seyahat özgürlükleri ile Türkiye'den sınır dışı edilmeleri
Entry of the foreigner gypsies into Turkey, their freedom of movement, residence and expulsion from Turkey
- Tez No: 191512
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Doğa, Aydoğan, Yabancı Çingenelerin Türkiye'ye Giriş, kamet veSeyahat Özgürlükleri ile Türkiye'den Sınır Dışı Edilmeleri, Yüksek LisansTezi, Danışman: Prof. Dr. Fügen Sargın, 169 s.Bu çalışmada ulusal ve uluslararası alanda Türkiye'ye yönelikartan olumsuz eleştiriler karşısında, yabancı çingenelerin ülkeye giriş,ikamet, seyahat özgürlükleri ve sınır dışı edilmeleri incelenmiştir.1982 Anayasasının 16. maddesi ve 90/son maddesi nedeniyleçalışma konusu hak ve özgürlükler öncelikli olarak uluslararası evrenselve bölgesel antlaşma ve sözleşmeler düzeyinde ele alınmıştır. ArdındanTürk mevzuatında yabancı çingenelerin Türkiye'ye giriş, ikamet veseyahat özgürlükleri ile sınır dışı edilmeleri incelenmiştir.Türk mevzuatında, Pasaport Kanunu'nun ilgili hükümlerinde yeralan şartların yerine getirilmiş olması durumunda, yabancı çingenelerinnormal yollardan Türkiye'ye girişini engelleyen özel bir düzenlemebulunmamaktadır. Ancak idareye çok geniş bir alanda takdir yetkisitanıyan Pasaport Kanununun 8. maddesi nedeniyle, yabancıçingenelerin geri çevrilmeleri olasılığı bulunmaktadır.Benzer Y SHK hükümlerinde, yabancı çingenelerinşekildeTürkiye'de ikamet ve seyahat özgürlükleri konusunda özel bir sınırlamabulunmamaktadır. Ancak ikamet tezkeresi talebinde bulunan yabancıçingenelerin, idarenin takdir yetkisi dahilinde bu taleplerininreddedilmesi olasılığı bulunmaktadır.Yabancı çingenelerin mülteci statüsü talep ederek veya vatansızolarak Türkiye'ye girişleri, ikamet ve seyahat özgürlükleri ise özel birsınırlamaya tabi değildir.Türkiye'ye göçmen olarak giriş yapmak isteyen yabancıçingeneler konusunda, Anayasa ve Temel Hak ve Özgürlüklere lişkinUluslararası düzenlemeler karşısında, skân kanununun 4.maddesi, 2848Sayılı Kanunun 3.maddesine Ek 3657 Sayılı kanunun 1.maddesi ve skânMuafiyetleri Nizamnamesi'nin 9 maddesi, ayrımcılık içermektedir.Y SHK 21/3 hükmünün, hem ulusal hem de uluslararası alandaayrımcılık içerdiği yönündeki eleştirilere katılma olanağıbulunmamaktadır.skan Kanunu Tasarısı ile yürürlükten kaldırılması öngörülen skânKanununun 4. maddesi dışında Türk Yabancılar Hukuku mevzuatındayabancı çingenelerin Türkiye'ye giriş, ikamet ve seyahat özgürlüklerinive sınır dışı edilmelerini sınırlayıcı herhangi bir düzenlemebulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Doğa Aydoğan, Enrty of ?The Foreigner Gypsies? into Turkey,Their Freedom of Movement and Residence and Expulsion From Turkey;Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Fügen Sargın, 169 s.It is aimed in this study that the entry of the foreigners into thecountry, freedom of movement and residence and expulsion of theforeigners law and the situation of ?foreigner gypsies? througcorresponding rights in respect to domestic law and international lawand find solutions to current problems.Gypsies have been subjected to pressure and discriminationpolicies on the grounds of either they lead a nomadic life or theirdomestic relations or difference the in time and place concepts.The negative critics against Turkey have been enhancing in theanti-gypsies reports either in national platforms or in international scale.It is aimed to explain the concept of ?foreigner gypsies? in thefirst chapter of the study.In the second chapter of the study after being searched,specifically enrty of the ?foreigner gypsies? into the country, theirfreedom of movement and residence and expulsion from the country,the problems, met in respect to principal rights and freedom and humanrights, have been dealt with nowadays.In the later sections, spesific regulations against gypsies on theirentry to the country, residence and freedom of movement and expulsionfrom the country, main principles of international law, internationalconventions and agreements, constitutional rights and freedoms andcomplience with the domestic law have been investigated.In the final section of the work, suggestions of resolution to theproblems that were established at the point of objection of the spesificregulations against ?foreigner gypsies? in domectic law to theinternational law and constitutional rights as the final result.