The Theme of violence in Ted Hughes poetry
  1. Tez No: 12552
  2. Yazar: MÜGE LENBET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA MENTEŞE(BATUM)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
il ÖZET Şiddet, insanoğlunda varolan en etkili ve İçgüdüsel güçlerden biridir. Tarih boyunca İnsan, bu içgüdüsel gücün esiri olmamaya çalışmış fakat çoğu zaman da yenilmiştir. Onun şiddete karşı verdiği mücadele aslında onun yaşamla ölüm, ya da canlı- cansız dünyasındaki mücadelesidir. Çağdaş İngiliz şiirinin en tanınmış kişilerinden biri olan Ted Hughes ( 1 930- ), 1960`ların ve 1970'lerin sesi olarak nitelendirilebilir. Hughes'u bu kadar tanınmış yapan öğelerin başında kullandığı dili, temaları ve özgünlüğü gelir. Hughes, genelde savaş, doğa, ölüm, seks ve şiddet hakkında yazar. Eserleri incelendiğinde orada işlenen şiddet temasını,“doğadaki şiddet”ve“insandaki şiddet”olarak ikiye ayırmak mümkündür. Ted Hughes eserlerinde birçok yazar ve şairden etkilenmiştir fakat bu onu özgün bir şair olarak kabul etmemek anlamına gelmez. Çünkü onun özgünlüğü, şiddet temasım ilk kez olarak kullanmasında değil de, sembolizminin altında yatan anlam, mecazi benzetmeleri, mit'ten etkilenerek kullandığı hikayeler, kısacası tekniğinden ve hayat görüşünden kaynaklanır. Onun hayat görüşüne göre, durağan ve tekdüze bir dünyada yaşayan İnsan, hayattaki amacına ulaşmak için şiddetle, suçla ve her türlü güçlükle mücadelesini sürdürmelidir. insan, bu güçlüklerle mücadele ederken, şiddetle de mücadele etmiş olur. Bu yüzden şairin teması daha da bir anlam ve önem kazanır. Zaten, savaş zamanında yaşamış ve babasının savaş anılarıyla büyümüş biri olarak, Hughes şiddet temasına hiç de yabancı değildir. Ayrıca o, insanı ve hayvanı şiddete iten içgüdüsel gücün aynı olduğunu fakat bu gücün kullanım alanlarının farklı olduğunu bilir.İÜ Birinci bölümde açıklandığı gibi, hayvanların dünyasında bir varolma savaşı ve av bulabilme mücadelesi vardır. Onların yaşayabilmek ve ayakta durabilmek için şiddete başvururlar ya da birbirlerini öldürürler. Fakat bu İnsanların dünyasında böyle değildir. Doğadaki en akıllı varlık olan insan bile içgüdüsel olan bu gücüne yenik düşmüştür. ikinci bölümün ana teması olan insan, kendi yarattığı toplumun içinde birçok nedenden ötürü şiddete başvurur, bunların çoğu da planlanmış ve bilerek yapılmıştır. Böylelikle insan, engelleyemediği bu gücünden dolayı, hayvandan daha zararlı bir hale gelir. Hughes, bu iki temayı, oldukça başarılı ve canlı bir biçimde işlemiş ve“doğa”ve“savaş”şiirlerinin ustası olmaya hak kazanmıştır. Şair, hayvanı sembol olarak kullanırken, onun doğasındaki şiddete örnek verir ve bunu tartışır. Fakat onun esas yapmak istediği, insanda bulunan şiddete değinmektir. Onun temalarında güçlü ve şiddet dolu bir doğadan başka, bu enerjiler ve modern insanın bölünmüş ve yalnız doğası arasındaki İlişki de verilir. Hughes, hayvanlarda açıkça belli olan bir yaşama gücü gözlemler. Oysa, bu derin ve içgüdüsel enerjinin kaynağı, insan dünyasında yerini istemiyerek kabul edilen bir gerçeğe bırakır. Bu yüzden hayvanlar, bu evrensel enerjiye insanlardan daha yakındır. Hughes şiirlerinde her ne kadar savaş, şiddet ve korku gibi temaları işlese de, hayat görüşü olarak savaşa ve her türlü şiddete karşıdır. Bu yüzden, şair gelecekten ümidini ve inancını kesmemiştir. Onun için, yirminci yüzyıl insanının problemlerini çözmesi ve yaşam mücadelesinde başarılı olabilmesi için“deneyimlerinden”yaralanması gerekir. Çünkü insanoğlu şimdiye kadar yeterince savaş, şiddet ve korkunç olaylar yaşamıştır ve bundan dolayı da barış dolu ve şiddetin yer almadığı bir dünyada yaşamaya hak kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Violence is one of the instinctive and natural powers in man. During the histoiy of man, he tried not to be slave of this power but most of the times he was defeated by it. The struggle that he has given against violence, is realty the struggle between life and death or human or non-human world. Ted Hughes (1930- ) has become one of the dominant figures in contemporary English poetry. He can be called the voice of the 1960s and the 1970s as a modernist and a post-modernist poet. The reason behind this popularity is because of his themes, language and his originality. He frequently writes about war, nature, death, sex and violence. In his work, the theme of violence can be divided into two groups as the“violence in nature”and the“violence in man”. In his work, Hughes has been influenced by several poets and writers but this does not mean that he is not an original poet. His originality does not he in his use of the theme of violence but it lies in his use of symbolism, metaphor, myth and in his vision of life. According to his vision of life, he accepts life as violent and this violence takes its source from the energy which exists in life. So in order to achieve a purpose in life, one must not stop struggling against violence, crimes and other difficulties in the cruel and violent world. While one is struggling against these difficulties, he also struggles against violence. Thus the theme of violence in his poetry becomes central and more meaningful. As a poet who has experienced war and who has grown up with the war stories of his father, he is familiar with war. Although he knows that it is thesame kind of natural power or Instinct which makes men and animals violent, he is aware that the purposes of the violence are different. As It is stated in the first chapter, there is the problem of survival and that of finding a victim for themselves. So in order to survive and feed themselves, they kill each other. This is not the same in the human world because as the most Intelligent being In nature, man is defeated by his own power of Intelligence. As the theme of the second chapter, man becomes violent because of many reasons in his man made society but most of them are organized or done on purpose. So the natural violence is not in Its destructive purpose when it is compared with the violence in man. Hughes has written about these two themes in a successful and a vivid way and he has been called a“nature”and a“war”poet. While he is using animals as his symbols, he explains the violence in their world and discusses his theme. But his special concern is for the violence In man. The relationship between the nature of man and animals are given in some of his books in a remarkable way such as; The Hawk in the Rain (1957), Lupercal (1960), Wodwo (1967).Prometheus on his Crag (1973) and Adam and the Sacred Nine (1979). Hughes sees in animals the most clear expression of a life force but the deepest and instinctual sources of energy leave its place to a reluctance of acknowledge. Because of that, animals are closer to this universal energy than man. Although Hughes has written about war and violence, as a vision of life, he Is against war and every kind of violence. Because of that reason he does not lose his hope and belief for future. He believes that man has experienced enough wars, horrible events and violence so that he has learned to live in a peaceful world where there is no violence.