Zarar sigortaları kapsamına giren sigorta akitlerinden doğan kanunlar ihtilafı
Conflict of laws in the field of insurance contracts within the ambit of loss insurance
- Tez No: 191535
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sirmen, Kâzım Sedat, Zarar Sigortaları Kapsamına Giren Sigorta Akitlerinden DoğanKanunlar htilâfı, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Tuğrul Arat, XXIII+137 s.Sigorta ettirenin, sigortaladığı menfaatin zarara uğraması dolayısıyla, sigortabedeli ve menfaat değerine verilecek zarar ile sınırlı olarak, akitte yer alan kayıtlarçerçevesinde, sigortacının, söz konusu zararın tazminini borçlanması olaraktanımlayabileceğimiz zarar sigortalarının, milletlerarası unsurlu olması halindebirtakım kanunlar ihtilâfı problemleri ile karşılaşırız.Diğer akitlerde olduğu gibi, milletlerarası unsurlu zarar sigortaları kapsamınagiren sigorta akitlerinde de kural olarak irade muhtariyeti ilkesi benimsenmiştir.Bununla birlikte, irade muhtariyeti ilkesinde birtakım sınırlamalara da gidilmiştir.Hukuk seçiminin yapılmadığı hallerde ise, hâkim, sigorta akdine objektif olarak tespitedilen bağlama kurallarını uygulayacaktır. Bunun dışında da, devletin ekonomipolitikalarının gereği olarak, özellikle sigorta denetiminin söz konusu olduğudurumlarda doğrudan uygulanan kurallar ihtilâfçı metodu bertaraf ederek uygulamaalanı bulmuştur.Avrupa Toplulukları Hukukuna baktığımızda, burada çok önemli bir kıstasortaya çıkmaktadır. O da riskin oluştuğu yerin Avrupa Topluluklarına üye devletlerinülkesel alanında olup olmadığıdır. Eğer risk üye devletlerin ülkesel alanlarının dışındaoluşuyorsa, o zaman devreye Sözleşmeden Doğan Borçlara Uygulanacak HukukHakkında Roma Sözleşmesi girer ve sigorta akdine uygulanacak hukukun tespiti RomaSözleşmesi'ne göre olur. Eğer, riskin oluştuğu yer üye devletlerin ülkesel alanlarıiçerisinde ise, o takdirde sigorta akdine uygulanacak hukuk, Avrupa TopluluklarıDirektifleri muvacehesinde belirlenecektir. Bununla birlikte reasürans akitleri, risknerede oluşursa oluşsun, Roma Sözleşmesi'ne tâbi olacaktır.Türk Hukukunda ise, taraflar hukuk seçimi yapmamışlarsa, sigortacının edimiakde ağırlığını veren edim olarak kabul edilir. Uygulanacak hukuk, akde ağırlığınıveren edimin ifa yeri hukuku olarak, sigorta şirketinin merkezinin bulunduğu yerhukukudur. Bununla birlikte, çifte sigorta halinde olduğu gibi, akde ağırlığını verenedimin tespit edilemediği hallerde, hâkim, riskin oluştuğu yer hukukunu akde en yakınirtibatlı yer hukuku olarak olaya uygulamalıdır.
Özet (Çeviri)
Sirmen, Kâzım Sedat, Conflict of Laws in the Field of Insurance Contracts within theAmbit of Loss Insurance, Ph. D. Thesis, Advisor:Prof. Tuğrul Arat, XXIII+137 p.Loss insurance contract is one of the types of the insurance in which the insurer isobliged to indemnify the assured upon the happening of the relevant event to theinsurable interest, within the framework of the provisions of the contract and within thelimits of loss on the insurable interest and maximum insurance payment settled in thecontractMost of the national legal orders, in principle, have accepted the party autonomyin loss insurance contracts having international elements. If the parties do not chooseany law, the court shall determine the applicable law according to its rules for conflict oflaws including objective connecting factors. Beyond these, as the necessity of the state?spolitics of economy, especially the rules concerning with the supervision of the insuranceactivities are deemed to be mandatory rules and prevail over the laws that aredetermined according to the rules for choice of law.In the EU Law, there is a crucial divergence between the application of theDirectives and Rome Convention on the Law Applicable to Contractual Obligations.In Turkish Law, if no applicable law was chosen, then the performance of theinsurer shall be deemed as the characteristic performance and the applicable law is thelaw of the country where its central administration is situated as the place ofperformance of the characteristic performance. On the other hand, as in doubleinsurance, where the characteristic performance could not be determined, the courtshould apply the situs of the risk as the country which has the most closest connectionwith the conflict.