İnşaat (Bütün riskler)sigortası
Construction all risks insurance
- Tez No: 348229
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
İnşaat sigortaları, diğer sigorta türlerine kıyasla oldukça yeni bir sigorta türüdür. İlk uygulamalarına, İngiltere?de 1929 yılında rastlanılsa da, bu sigortalar genel olarak 20?inci yüzyılın son yarısının ürünü olmuştur. Türkiye?de ise, mühendislik sigortalarının, özel olarak da inşaat sigortaları uygulamalarının başlaması 1960?lı yılları bulmuştur. Bugün, inşaat bütün riskler sigortası, sigortalanabilir inşaat rizikolarından kaynaklanan zararların sigortacılarla paylaşılmasını sağlayıp inşaat projelerinin başarılarını garanti ederek inşaat sektöründe artan önemde bir rol oynamaktadır. İnşaat bütün riskler sigortası, inşaatlarda beklenmedik ve ani bir biçimde gerçekleşen rizikoların, sigorta konusu inşaatta ve bu inşaat ile ilgili malzemeler, makineler, tesisler gibi sigortalı diğer değerlerde oluşturacağı ziya ve zararları sigorta himayesi altına almayı amaçlayan bir zarar sigortasıdır. İnşaat sigortası, bütün riskler (all risks) teminatı veren bir sigorta olduğundan, teminat kapsamına giren rizikolar, teker teker sayılmayıp genel bir ifadeyle açıklanmıştır. Bunun yanında, hangi rizikoların tamamen sigorta teminatı dışında kaldığı, hangilerinin tarafların anlaşmasıyla teminata dâhil edilebileceği İnşaat Sigortası Genel Şartları?nda ve tarafların öngördüğü özel şartlarda belirlenmektedir. Bu cümleden olarak, inşaat sahasındaki sigortalı değerlerin uğrayacağı ziya ve zararlara neden olan bir rizikonun, ancak beklenmedik bir biçimde, ani bir nedenle ve teminat süresi içinde meydana gelmesi ve de istisna haller arasında sayılmaması durumunda, sigorta teminatının kapsamı altında olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Compared to other types of insurance, construction insurance is a substantially new type. Although the first implementations of the said insurance go back to year 1929 in England; it did not become prevalent until the second half of the 20th century. Furthermore, in Turkey the first implementations of engineering insurances, especially the construction insurance, had been initiated barely in 1960?s. Today, construction all risks insurance policy is playing an important role, by guaranteeing the success of construction projects, via sharing insurable construction risks with insurers. Construction all risks insurance, is a material insurance aiming to cover the loss and damages to insured construction works, materials, equipments, plants, etc. inside the construction site caused by unexpected and sudden risks. As the construction insurance policy is providing a cover on ?all risks? basis, the risks included in the insurance coverage are not specified in the policy one by one but only explained in general. However, the risks to be excluded or extended are specified by the General Conditions of Construction Insurance and by the parties within the special conditions section of the policy. Therefore, in order to be indemnified, the risk causing loss and damage to the insured property in the construction site, should be inevitable, unforeseen and not excluded and materialised during the insurance period.