Arthur Miller´ın oyunlarında Amerikan Hülyası ve Yabancılaşma Olgusu
American dream and alienation concept in Arthur Miller's plays
  1. Tez No: 191537
  2. Yazar: HANİFE ZÜLAL ARSLAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
138Erdoğan Arslan, Hanife Zülal, Arthur Miller´ın Oyunlarında AmerikanHülyası ve Yabancılaşma Olgusu , Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Pr.Dr.Belgin Elbir, 138 s.TÜRKÇE ÖZET:Bu çalışmanın amacı, Arthur Miller'ın, `'The Man Who Had All theLuck'' (1944), `'A Memory of Two Mondays'' (1955) `'The AmericanClock'' (1980), `'The Last Yankee'' (1990) adlı oyunlarında, birbiriylebağlantılı kavramlar olan; ``Amerikan hülyası'' ve `'yabancılaşmaolgusu''nu inceleyip, bu olguların adı geçen oyunlarda nasılyansıtıldığını bütün yönleriyle açıklamaktır. `'Giriş'' bölümünde buçalışmanın amacı belirtilerek genel bir taslak sunulmaktadır. Ayrıcabu bölümde 1940 yılında yazılan ve ilk defa 1987 yılında BBC RadyoOyunlarında yayınlanan, Arthur Miller'ın `'The Golden Years''oyunundan, `'Amerikan hülyası'' olgusu doğrultusunda kısacabahsedilmektedir. Aynı zamanda, Miller'ın bu oyunla `'Amerikanhülyası''nın başlangıcına bir gönderme yaptığı açıklanmaktadır.Birinci bölümde, önde gelen düşünürlerin ortaya koyduğu değişikkuramlar çerçevesinde '`Amerikan hülyası'' ve ``yabancılaşmaolgusu'' tartışılmaktadır. Geriye kalan dört bölümde ise oyunanalizleri detaylı olarak takdim edilmekte ve bu oyunlarda sözkonusu olguların nasıl yansıtıldığı incelenmektedir. Her bölüm analizedilecek oyunun kısa bir özetiyle başlamaktadır. Bunun yanında,tezde kronolojik bir sırayla ele alınan oyunlar toplu olarakdeğerlendirilmekte ve `'The Man Who Had All the Luck'' oyunundan`'The Last Yankee'' oyununa kadar `'yabancılaşma'' temasının birsonraki oyunda daha erken planda yer aldığı vurgulanmaktadır. Aynızamanda, modern çağda `'yabancılaşma'' sorununun giderekbüyüdüğüne dikkat çekilmektedir. `'Sonuç'' bölümünde, genel birdeğerlendirme yapılmaktadır. Her oyun incelemesinde birey vetoplum arasında `'yabancılaşma'' sorununun görülmesine rağmen,Arthur Miller'ın bu sorun hakkında iyimser bir bakış açısı sergilediğibelirtilmektedir. Ayrıca, Arthur Miller'ın bir yazar olarak amacınınbirey ile toplumu uzlaştırmak olduğu ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
137Erdoğan Arslan, Hanife Zülal, American Dream and Alienation Conceptin Arthur Miller?s Plays, Master?s Thesis,Advisor: Pr.Dr.Belgin Elbir, 138 p.ABSTRACT:The aim of this study is to analyse some of Arthur Miller?s plays inorder to see how the two related concepts of American dream andalienation are reflected. The Plays chosen for analysis are `?The Man WhoHad All the Luck?? (1944), `?A Memory of Two Mondays?? (1955) `?TheAmerican Clock?? (1980), `?The Last Yankee?? (1993). In the `?Introduction??,the aim of the study is stated and a general outline is presented. Inaddition, in this part Arthur Miller?s `?The Golden Years??, which was writtenin 1940 and broadcasted in 1987 for the first time for BBC Radio Plays, isbriefly mentioned throughout the concept of `?American Dream??. Also, withthis play, it is explained that Arthur Miller referred to the beginning of theconcept of `?American Dream??. In the first chapter, the concepts of`?American Dream?? and `?alienation? are discussed within the framework ofvarious theories put forward by leading thinkers. The remaining fourchapters present detailed studies of the plays and analyse how theseconcepts are reflected in the plays. Each chapter starts with a briefsummary of the play to be analysed. Besides, in the thesis the plays thatare taken up in chronological order are evaluated collectively and from theanalysis of the first play called `?The Man Who Had All the Luck?? to thelast play called `?The Last Yankee??, it is emphasized that the theme of`?alienation?? takes part in an earlier scheme within the next play. At thesame time, it is highlighted that the problem of `?alienation?? increases inimportance in modern age. In the `?Conclusion??, a general evaluation ispresented. Although, in the analysis of each play, `?alienation?? problembetween individual and society emerges, it is stated that Arthur Millerconstantly exhibits an optimistic point of view about the problem. Also, it isconcluded that as a playwright, Arthur Miller?s mission is to reconcileindividual with society.