Lise son sınıf kız öğrencilerin cinsiyet rollerine ilişkin düşünceleri
Views about the roles of senior class girls within the high school students
- Tez No: 191539
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLAY ÇABUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Education and Training, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETLise Son Sınıf Kız Öğrencilerin Toplumsal Cinsiyet Rollerine lişkinDüşünceleriBu araştırmada, Ankara ili Sincan ilçesi Yunus Emre Lisesi ile ÖzcanSabancı Kız Meslek Lisesi örneğinde lise son sınıfta okumakta olan kız öğrencilerin,toplumsal yaşama hazırlanmalarında gelecekle ilgili rol beklentilerinin belirlenmesiamaçlanmıştır. Araştırma problemi eğitim, aile gibi toplumsal kurumların bireyinkişiliğini etkilediğini ifade eden işlevselcilik kuramı temelinde ele alınmıştır. Buaraştırmanın kavramsal çerçevesi, şlevselci Yaklaşımın temel sayıltıları dikkatealınarak hazırlanmıştır. Anket aracılığıyla elde edilen veriler SPSS paketprogramında frekans ve yüzdelik değerler biçiminde çözümlenmiştir. Sınıflamaölçeğine giren ikili değişkenler arasındaki ilişki için Ki-kare testi uygulanmıştır. Buaraştırmayla elde edilen bulgular, aşağıda özetlenerek verilmiştir:1 - Kız meslek lisesi ve genel lise öğrencilerinin gelecek beklentileri arasındabenzer sonuçlar ortaya çıkmıştır.2 - Öğrenci aileleri, gelir durumları bakımından incelendiğinde, çoğunluğununalt gelir seviyesinde olduğu tespit edilmiştir.3 - Aynı şekilde öğrenci ebeveynlerinin meslekleri itibariyle her iki okultüründe de benzer bir sonuç ortaya çıkmıştır.4 - Annelerin büyük bir çoğunluğu ev hanımıdır ve herhangi bir meslekleriyoktur.5 - Öğrencilerin gelecekle ilgili beklentilerinin oluşumunda okul türü farkınınetkisinin düşük olduğu görülmüştür. Her iki lise türünde de gelecek kaygısıyüksektir.73
Özet (Çeviri)
ABSTRACTViews about the Roles of Senior Class Girls within the High SchoolStudentsThe aim of the study is to understand female students? sociologicalexpectations of their preparation for social future life who are attending AnkaraSincan Yunus Emre General High and Özcan Sabancı Vocational Schools. The studywas handled according to the functionalism theory which explains the effects ofeducation and family on personality. And also the study is based on the assumptionsof the functionalism theory. The data are collected by a questionaire and analized bythe SPSS packet programme. The results are explained as frequency and percentagedistributions. For the nominal scales and the relations between two variables of theclassifcations, the Chi-Square Test is used. The findings of the study aresummorized:1-There is no difference between the future expectations of the femalevocational and general high school students.2- When the income of the families are investigated it is shown that most ofthe familes belong to the lower income groups.3- As far as the occupations of the familes are concerned there is also nodifference between the families of the vocational and general high school femalestudents.4- It is also observed that most of the mothers are housewives and theydon?t have any profession.5- It apparently seems that school types has a little influence on thestudents? future expectations. At both types of schools students anxiety about theirfuture is really high.74