Ebeveynlerin dindarlık tutumu ile çocuklarının beden eğitimi ve spor etkinliklerine katılımı arasındaki ilişki
The relationship between parents' religious attitudes and children's participation in physical education and sports activities
- Tez No: 734098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL EDA BURMAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YAPRAK KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada, (a) ebeveynlerin dini hayat (EDH) düzeyleri ile (b) çocukların spora yönelik tutum (ÇSYT) düzeylerinin, (c) bunlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve (d) dini hayat düzeylerinin ve (e) spora yönelik tutumun, bazı demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, Bingöl'deki şu liselerde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmuştur: İmam Hatip Lisesi, Fen Lisesi, Spor Lisesi ve Anadolu Lisesi. Örneklem grubunu bu liselerde öğrenim gören 320'si erkek 292'si kız öğrenci olmak üzere toplam 612 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ebeveynlerin dindarlık tutumu hakkında veri elde etmek için; Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından geliştirilen“Dini Hayat Ölçeği”; Spora Yönelik Tutum hakkında veri elde etmek için ise Şentürk (2012) tarafından geliştirilen“Spora Yönelik Tutum”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS istatistik paket programından yararlanılmış ve anlamlılık düzeyi p.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to investigate (a) the levels of parents' religious life (EDH) (b) and their children's sports attitudes (ÇSYT; Turkish abbreviations), (c) the relationship between EDH and ÇSYT, and identify whether the (d) EDH or ÇSYT differs according to various demographic variables. Method: The population of the research consists of students studying in Bingöl city in following types of high schools; Religious high school, science high school, sports high school and regular high school. The sample group consists of 612 students -320 male and 292 female studying in these high schools, and their parents. In order to obtain data about the parents' religious manners;“Religious Life Scale”used which developed by the faculty members of Dokuz Eylul University Faculty of Theology, Department of Psychology of Religion. The“Attitude Towards Sports”scale developed by Şentürk (2012) was also used to obtain data from students. SPSS statistical package program was used to analyze data and the level of significance was identified as p.05).