Geçiş ekonomilerinde özelleştirme uygulamaları ve değerlendirilmesi
Privatization in transition economies: Practice and evalution
  1. Tez No: 191551
  2. Yazar: DAVAAHUU GANMET
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZETBu çalışmada Sovyet tipi ekonomilerin piyasa ekonomisine geçişdönemindeki gelişmeleri ele alınmıştır. Sosyalist sistemin çöküş nedenleriaraştırılmış, geçiş modelleri, uygulanan reformlar ve reformların sonuçlarıincelenmiştir. Geçen 16 yıl içerisinde bu ülkelerde yapılan önemli ekonomikreformlar: Liberalizasyon, mali istikrar ve özelleştirmedir.Sosyalist modelin analizi yapıldığı zaman, bu modelin yapısında bulunan vetemelini oluşturan sistemin kendi iç dinamiklerinden dolayı kendi sonunuhazırladığı anlaşılmaktadır. Sosyalist ülkelerde 1960'lardan beri ortaya çıkansistem içi çözüm arayışları ve reform deneyimleri başarısız olmuştur.1989 yılında SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) KomünistPartisinin 27. Kongresinde Mikhail Gorbachev, ekonominin kısmi tedbirlerledüzeltilmesinin mümkün olmadığını belirterek kapsamlı ekonomik reformlarınbaşlatılmasını önermiştir.Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerinde 1989 yılı itibariyle, BDT (BağımsızDevletler Topluluğu) ülkelerinde 1991 yılında piyasa ekonomisine geçişbaşlamıştır. Geçişin başlangıcında ?şok terapi? ve ?aşamalı geçiş? stratejileriolmak üzere iki tür piyasa ekonomisine geçiş stratejisi belirlenmiştir. Uygulamaneticesinde bu stratejilerinden sadece birisini takip etmenin mümkün olmadığıanlaşılmıştır.Ayrıca, özelleştirme uygulamaları sonuçlarına baktığımızda Sosyalist sistemidiğer ülkelere nazaran daha geç benimseyen Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerininBDT ülkelerinden nispeten daha başarılı olduğunu görmemiz mümkündür.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of this study is to analyse the economic performance of Centraland East European (CEE) countries and The Commonwealth of IndependentStates (CIS), known as transition economies. These countries transformed theireconomic systems from socialist economic systems to market based economicsystems. During the last 16 years the main economic reforms which wereundertaken in CEE countries and in CIS are as follows: Liberalization, fiscalstabilization, and privatization.As a first attempt, the main reasons for the collapse of socialist system wereexamined. As a second attempt the transition strategies and reforms implementedin the transition economies were analysed. Furthermore the results of thosereforms were discussed in details.When the socialist system was analysed, it is understood that the system wasunsuccessful due to the problems created by internal dynamics of the socialistsystem. The reform attempts that were undertaken since the early 1960?s were notsuccessful.In 1989, at the Twenty Seventh Party Congress of CPSU (Communist Party ofthe Soviet Union) General Secretary of the Communist Party and the Chairman ofthe Congress of People?s Deputies Mikhail Gorbachev pointed out that theproblems of socialist system would not be solved with partial reforms. He furthermentioned that the solutions of the problems encountered within the socialistsystem required a complete action plan.Transition to market based economies has initiated in Central and EastEuropean (CEE) countries in 1989 and in The Commonwealth of IndependentStates (CIS) in 1991.ii