Suriye Baas partisi: Kökenleri, dönüşümü, izlediği iç ve dış politika
Syrian Ba'th party: Origin, transformation, and domestic and foreign policy
- Tez No: 191559
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELEK FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZETÖzkoç, Özge, Suriye Baas Partisi: Kökenleri, Dönüşümü, İzlediği İç ve Dış Politika, YüksekLisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Melek Fırat, 198 s.Bu tez, 20. yüzyılın başlarında siyasallaşan Arap milliyetçiliği ve iki savaş arasıdönemin anti-empreyalizm vurgusuyla şekillenen Arap sosyalizmi düşüncelerinin mirasıüzerine inşa edilen Suriye Baas Partisi'ni ele almaktadır. Tezin amacı, Baas Partisi'ninortaya çıkış koşullarını, ideolojik yapılanmasındaki öncelikli unsurları, uluslararasısistemin ve bölge koşullarının farklılaşmasıyla Parti'de yaşanan ideolojik dönüşümü ve budönüşümün Suriye iç ve dış politikasına yansımalarını ortaya koyabilmektir.Birinci bölüm, Baas Partisi'nin kuruluş yıllarını ele almaktadır. Baas Partisi'ninkuruluş yıllarındaki ideolojik yapılanmasını hazırlayan unsurları ve Parti'nin muhalefetteolduğu bu dönemde Suriye siyasetini ne derece etkilediğini belirleyebilmek bu bölümüntemel hedefidir.Tezin ikinci bölümü, 1960'larla birlikte Parti ideolojisinde hem Suriye içyapısındaki hem de uluslararası sistemdeki değişikliklerden kaynaklanan nedenlerleyaşanan dönüşümü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Parti'nin ideolojik önceliklerindekidönüşümün Suriye iç ve dış politikasını ne derece etkilediğinin belirlenmesi ise, yine bubölümün temel hedeflerinden biridir.1970'lerde neo-liberal politikaların bölgeye nufuzüyla liberalizme kayan BaasPartisi ideolojisindeki kırılmayı ortaya çıkaran koşulların tespit edilmesi ise üçüncübölümün konusunu oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bu bölümde pragmatizme veliberalizme kayan ve Arap birliği idealinden kopan Baasçı düşüncenin Suriye siyasalhayatına yansımaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÖzkoç, Özge, Syrian Ba?th Party: Origin, Transformation, and Domestic and ForeignPolicy, Master?s Thesis , Advisor: Assoc. Prof. Melek Fırat, 198 p.This thesis deals with the Syrian Ba?th Party, established on considerations of Arabnationalism, politicized at the beginning of the 20th century and Arab socialism formed withspecial emphasis on anti-emperialism in the interwar period. The aim of the thesis is to putforward the conditions of the emergence of the Ba?th Party and the main components of itsideological structure. Furthermore, ideological transformation realized as a result of thedifferentiation of international and regional situations and the implications of thistransformation on Syrian domestic and foreign policies are also examined.The first chapter deals with the years that led to the foundation of the Ba?th Party.The main aim of this chapter is to determine the elements constituting its ideologicalstructure and, analyze to what extent this Party affects Syrian politics as an oppositionParty.The second chapter intends to present the transformation in the Party ideologyaffected by the changes in the Syrian political structure and the international system in the1960s. Another goal of this chapter is to determine to what extent the transformation in theParty?s ideological priorities made an impact on Syrian domestic and foreign policies.The determination of the conditions that brought about the ideological ?rupture? inthe liberalized Ba?th Party with the penetration of neo-liberal policies into this region is thesubject of the third chapter. Also in this chapter, implications on Syrian political life of theBa?thist thought which broke away from the idea of Pan-Arabism, and became pragmaticand liberal are dealt with.