Erzurum Alt Bölgesi'nin ekonomik analizi (1848-1993)
Economic analysis of the subregion of Erzurum (1984-1993)
- Tez No: 42652
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ERZURUM ALT BÖLGESİNİN EKONOMİK ANALİZİ (1984-1993) Ebül Muhsin DO?AN Danışman: Prof. Dr. Muammer YAYLALI Jüri: Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Aydın TÜRKBAL Prof. Dr. Cevat GERNİ Bölgesel gelişme farklılıkları Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir sorun olmaya devam etmektedir. Son yıllarda, özellikle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile diğer bölgeler arasındaki ekonomik ve sosyo-kültürel farklılıkların istismar edilebilecek boyutlara ulaştığı görülmektedir. Türkiye'nin 2000'li yıllara girdikten sonra da böyle problemlerle karşılaşmaması için, her şeyden önce, bu bölgelerin şimdiden hızlı bir kalkınma sürecine girmesi gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi, öncelikle, söz konusu bölgelerin her türlü kaynak ve potansiyellerinin çok iyi bilinmesi ile mümkündür. Bu bağlamda, çalışmada, DPT'nca yapılmış olan alt bölge ayırımları çerçevesinde, Erzurum Alt Bölgesi'nin 1983'ten sonra görülen sosyo-ekonomik yapısındaki gelişim seyri incelenmeye çalışılmıştır. Sosyal yapıda, bölgenin nüfus, eğitim ve sağlık durumu ele alınırken, ekonomik yapıda da, bölge gelirinin %65'ini ve istihdamının da %80'ini sağlayan tarım, sanayi ve inşaat sektörleri incelenmiştir. Sektörler, girdi, çıktı, istihdam, teşvikler ve yatırımlar gibi çeşitli açılardan ele alınmıştır. Tarım sektöründe 1984-1993 yıllarında elde edilen üretim değeri artışının büyük ölçüde fiyat artışlarından kaynaklandığı ve bölgede önemli bir üretim artışı gerçekleştirilemediği görülmüştür, imalat sanayiinde ise, bölgenin oldukça istikrarsız bir girdi, çıktı ve yatırım değerleri yapısına sahip olduğu ve bölgenin işyeri ve işçi başına girdi, çıktı ve yatırım tutarları açılarından da Türkiye ortalamalarının oldukça gerisinde olduğu anlaşılmıştır, inşaat sektöründe de üretimin son derece yetersiz olduğu ve Türkiye geneline göre oldukça düşük bir istihdam ve üretim değeri sağlanabildiği görülmüştür. Ekonomik sektörlerde gözlenen bu gelişmeler yapılan ortalamalar arası farklılık (t istatistiği) ve korelasyon analizleriyle de teyit edilmiştir. Ayrıca, söz konusu dönemde uygulanan hükümet politikalarının bölgenin ekonomik gelişimi üzerindeki etkileri de belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis Ebül Muhsin DO?AN ECONOMIC ANALYSIS OF THE SUBREGİON OF ERZURUM (1984-1993) Supervisor : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Jury : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Aydın TÜRKBAL Prof. Dr. Cevat GERNl Regional development differencies are still continuing as a hard problem in Turkey as well as in the world. In recent years, it has been seen that the economic and socio-cultural differencies between East and South-East Anatolia and the other regions have reached to the dimensions which can easily be exploited. It is necessary that these regions should enter into the rapid development process because Turkey shouldn't encounter such problems during 2000's years. For these reasons, it is vital that all the potantial resources of these regions should especially be known by the authorities. In this thesis, we have endeavored to examine the development process of the socio-economic structure of the subregion of Erzurum after 1983. While population, education, and health care in the social structure have been examined, the agricultural, industrial and building abstraction sectors, which provide 65 percent of income and 80 percent of employment of the subregion of Erzurum, have been examined in the economic structure. These sectors have also been examined with respect to their inputs, outputs, employments, incentives and investments. It has been concluded that the increases in the value of agricultural production between 1984 and 1993 basically resulted from price increases. Thus, production didn't increase during this period. The manufacturing sector of subregion has an unstable input, output, and investment values. Moreover, it is also under the average in Turkey with respect to input, output, and investment values per employee and workplace. It has also been found out that the production of the building constraction sector is very insufficient and its employment and production levels are lower than the general level in Turkey. These developments in the economic sector were verified by using some statistical tests, such as Student t test, linear correlation analysis. In addition, It has been endeavored to determine the effects of goverment policies on the economic development of the region.