Engelli bireylerin tüketim davranışlarının engelli olmayan bireylerle karşılaştırılması
Comparison of consumer behaviors of disabled and non disabled people
  1. Tez No: 191561
  2. Yazar: KORHAN BÜYÜKTÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma engelli olan ve olmayan bireylerin tüketim davranışlarınınkarşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Tüketim davranışlarının yanı sıra engelli olan ve olmayan bireyler arasında medyaizleme alışkanlıkları ve reklâmlara yönelik tutumlar açılarından da farklar olabileceğiöngörülmüş ve bu başlıklar da araştırmaya konu olmuştur.Görme, işitme ve hareket engeli olan 62 engelli ve 58 engelsiz katılımcının medyaizleme alışkanlıkları, reklâmlara yönelik tutumları ve tüketim davranışlarını ölçmeküzere hazırlanan üç teste verdikleri cevaplar istatistiksel analiz metodlarıylakarşılaştırılmış ve daha önce yapılmış olan araştırmaların da ortaya koyduğu bulgularlatutarlı olarak, engelli olan ve olmayan bireylerin medya izleme alışkanlıklarının farklıolduğu görülmüştür.Reklamlara yönelik tutumlar açısından gruplar arasında istatistiksel olarakanlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak ölçek içindeki sorular tek tek ele alındığında,gruplar arasında tutumlar açısından fark olmasa da bu tutumların davranışlarayansıması anlamında farklar olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu farklar çalışmaiçerisinde ayrıntısıyla anlatılmıştır.Tüketim davranışlarının gerçekleşme nedenleri, gerçekleştiği yerler ve gerçekleşmeşekilleri açısından engelli olan ve olmayan bireyler, hazırlanan ölçekteki her madde içintek tek karşılaştırılmış ve gruplar arasındaki farklarla birlikte, engellilerin tüketiciolarak profilleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the consumer behavior differencesbetween disabled and non- disabled individuals. Media habits and the attitudes towardadvertisements are questioned for disabled and non-disabled groups, too. It washypothesized that there would be statistically significant differences between disabledand non- disabled individuals in terms of consumer behaviors, media habits, andattitudes toward advertisements.62 disabled, with sight, hearing and mobility impairments, and 58 non-disabledparticipants were recruited for the research.After the data collection, t-test analyses were conducted to test the main hypothesesof the study. Consistent with the literature on this subject it was found that the disabledand non-disabled people are different in media habits. However for attitudes towardsadvertisements it was found that disabled and non disabled consumers have nostatistically significant differences. For consumer behaviors, disabled and non-disabledindividuals differ in areas, such as, the usage of the credit cards, places that buyingbehavior occurs and reasons of buying. Also it was found that, these two groups aredifferent at reading the print media and the power of advertisements to encourageconsumers to purchase.The implications of the findings, besides the strengths and limitations of this study,were discussed.