Depresyon tanısı alan annelerin çocukları ve ailelerine yönelik aileyi güçlendirici destek programı
Support program for strengtening family for children and families of depressed mothers
- Tez No: 191575
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, yapılandırılmış bir program çerçevesinde depresyon tanısıalan anne-babaları ve çocuklarını depresyon ile ilgili bilgilendirmek, depresyonunçocuklar ve aile üzerindeki olası etkilerine ilişkin farkındalığını arttırmak vedepresyonla başa çıkma yollarını öğrenmelerine yardımcı olarak, çocukları ruhsalbozukluk risklerinden korumaktır. Çalışmanın örneklemini, Kasım 2004-Mart 2006tarihleri arasında Ankara GATA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD. Polikliniği'nebaşvuran ve klinik olarak DSM-IV kriterleri doğrultusunda depresyon tanısı alan 15kadın, eşleri ve 7-18 yaşları arasındaki çocukları oluşturmuştur.Programın etkisini belirlemek üzere ?6-18 Yaş Grubu Çocuk ve Gençler içinDavranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL/6-18)?, ?6-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçinÖğretmen Bilgi Formu (TRF/6-18)? ve ?11-18 Yaş Grubu Gençler İçin KendiniDeğerlendirme Ölçeği (YSR/11-18)? kullanılmıştır. Annelerin depresyon düzeyleri,klinik görüşme, DSM-IV tanı kriterleri ve ?Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği(HDDÖ)? ile değerlendirilmiştir.Programın etkisini belirlemek amacıyla müdahale öncesinde ve sonrasındauygulanan ölçeklerden elde edilen veriler arasında farklılık olup olmadığı Wilcoxonİşaretli Sıra(lar) Testi kullanılarak belirlenmiştir.Çoklu kaynaklardan sağlanan verilerin analizi, uygulanan müdahaleprogramının depresyon tanısı alan annelerin çocuklarının yeterlik düzeylerinin artmasıile duygusal ve davranışsal sorunlarının azalmasında etkili olduğunu göstermiştir.Ayrıca, müdahale ile birlikte, hem annelerin hem de çocukların olumlu tutum değişimigösterdikleri de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to prevent children?s risks of mental disorder byinforming depressed parents about their depression, and potential impact of theirfunctioning on their children and helping them learn ways to cope with the depression.The sample consisted of 15 mothers who met DSM-IV criteria for depressionconsecutively referred to the department of the Psychiatry, at GATA between November2004-March 2006, with their husbands and children aged 7 to 18 years.?Child Behavior Checklist For Ages 6-18 (CBCL/6-18)?, ?Teacher?s ReportForm For Ages 6-18 (TRF/6-18)? and ?Youth Self-Report For Ages 11-18 (YSR/11-18)?were used in order to evaluate the efficacy of the program. Maternal depression wasevaluated by clinical interview, DSM-IV criteria for depression and ?HamiltonDepression Rating Scale?.The difference between pre and post-intervention was examined with theWilcoxon Sign(ed)-Rank(s) Test to determine the efficacy of the program.Analysis of data from multiple sources displayed that, the competence has beenincreased and the emotional and behavioral problems decreased in children ofdepressed mothers after the intervention. Moreover positive effects of the program onmothers and children?s attitudes were established.