Türkiye'nin tanıtımı ve internet(Türkiye açısından fırsat ve tehditler)
Presentation of Turkey and internet (threats and opportunities for Turkey)
- Tez No: 191576
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, Zooloji, Public Relations, Tourism, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Demirbaş Karabulut, Hatice, Türkiye'nin Tanıtımı ve nternet (TürkiyeAçısından Fırsat ve Tehditler), Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Prof. Dr.Haluk Geray, 181 s.ÖZETSon yıllarda teknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte birçokalanda yaşanan değişim turizm sektörünü de etkilemiştir. Turizmtanıtım faaliyetleri internet üzerinden yapılmaya başlanmış, turistik malve hizmetler de web siteleri, online rezervasyon ve e-mail yoluylatüketicilere sunulmuştur.Bu araştırmayla Türkiye turizminin en temel ve öncelikli sorunuolan tanıtımın internet üzerinden nasıl yapıldığı ve tanıtım sorunlarınınçözümlenmesine internetin etkileri sorusuna cevap aranmıştır.Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde tanıtım ve turizmtanıtımı kavramları anlatılmış, internet öncesi kullanılan tanıtım araçları,yöntem ve teknikleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümdede internetin yeni bir iletişim aracı olarak turizm tanıtımı açısından fırsatve tehditleri değerlendirilmiştir.Araştırmanın uygulama kısmında ise ülkemizin turizm tanıtımındainternetin kullanımı web siteleri üzerinden incelenmiştir. Araştırmakapsamında internette web sitesine sahip olan kamu kurum vekuruluşları ile özel sektöre ait 166 adet turizm sitesinin tanıtımaçısından niteliksel ve niceliksel içerik çözümlemesi yapılmıştır. Websitelerinin incelenmesi sırasında 41 sorudan oluşan bir soru formuoluşturulmuş, her web sitesine tek tek uygulanmıştır.Araştırma sonucunda internet üzerinden turizm tanıtımının genelolarak ?görsel tanıtım? ağırlıklı olarak yapıldığı, yazılı ve sesli tanıtımaraçlarının çok da tercih edilmediği ortaya çıkmıştır. Özel sektör içininternet ticari amaç için kullanılırken (online rezervasyon ve e-mailkullanımı yaygındır). Kamu için ise bilgi iletişim aracı olarak kullanıldığıanlaşılmıştır.Özetle nternet Türkiye'nin turizm tanıtımı sorunlarını çözümlemeaçısından bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Tanıtımda sorun olaniletişim ve koordinasyon eksikliğini giderme, tanıtıma ayrılacak parasalkaynakları ve tanıtımda kullanılan araçlar sorunlarını azaltmada önemlirol oynayacak ve sunduğu imkanlarla sürekli gelişecektir.2
Özet (Çeviri)
Demirbaş Karabulut, Hatice, Presentation of Turkey and Internet(Threats and Opportunities for Turkey), Master?s Thesis, Advisor:Prof. Dr. Haluk Geray, 181 p.ABSTRACTRecent years changes occured in many areas stimulated bydeveloping technology and internet also effect tourism sector.Introducing tourism activities using internet have been started for whileand touristic commodities and services presented to customers viaweb sites, online reservation and e-mail.With this study, it is tried to answer some questions such as howthe presentation which is basic and the first priority for Turkey tourismshould be made by internet and what are the affect of the problems ofthe presentation.In the first and second section of research, the concepts ofpresentation with tourism presentation described and presentationtools, methods and techniques prior to using internet explained with allthe details.Practicing of the research examined usage of the internet overweb sites to present our country tourism. This research used qualityand quantity scope analysis for introduction of public institutionswhich have web sites in the internet with private sector having 166 websites. During the investigation of the web sites, it is formed aquestionary including 41 questions and applied each web sitesseparately.As a result of the research, it is found that tourism presentationgenerally made based on visual presentation rather than written andvocal tools. Also research come out with that public sector usinginternet for information communication tools though private sectorusing it for commercial aim.In summary, internet can be evaluated an oppurtunity for solvingproblems of presentation of Turkey?s tourism. Internet will becontinuously improving and playing very important role with fullfillingof insufficiency in coordination and communication which is theproblem of presentation, decreasing the fund for allocation ofpresentation and diminishing problems using the tools.2