Ortaöğretim onuncu sınıf tarih ders kitaplarının niteliği hakkında öğretmen görüşleri
- Tez No: 191593
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETBu araştırmada 10. sınıf tarih ders kitapları incelenmiş, yapılan anket çalışması ilebirlikte tarih öğretmenlerinin 10. sınıf tarih ders kitapları hakkındaki görüşleri tespitedilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir:Literatür taramaları yapılırken ders kitaplarının eğitim ve öğretimdeki yeri ve önemiaçıklanmaya çalışılmış, 10.sınıf tarih ders kitapları üzerinde yapılan inceleme çalışmalarısonucunda halen okullarda okutulan ders kitaplarındaki bazı eksiklikler ortaya konulmayaçalışılmıştır. Yapılan tam yapılandırılmış görüşme formu çalışması sonucunda; öğretmenlerin,ders kitaplarının eğitim sistemi çerçevesinde önemini kabul ettiklerini, yalnız eksiklerinin demevcut olduğunu belirtmişlerdir. Eğer öğretmenler olarak farklı materyalleri kullanmasalar,tek kaynağın ders kitabı olacağını, dolayısıyla konuların işlenişinde yetersiz kalınacağını ifadeetmişlerdir.Ders kitapları eğitim ve öğretim sisteminde en önemli kaynaktır. Elde edilen sonuçlardoğrultusunda piyasaya sürülen 10. sınıf tarih ders kitaplarının belli yönlerde eksiklerininolduğu ve öğretmenlerin de bu durumun farkında oldukları söylenebilir. Tarihe yön verenliderlerin dikkat çeken en önemli yanlarından biri de tarihle ciddi manada iç içe olmalarıdır.Sadece bu sebepten dolayı bile öğrencilerin tarihle tanışması elzemdir. Ve bu tanışma derskitapları ile olacaksa, ders kitaplarının üzerinde ciddiyetle durulması gerekmektedir.Ders kitaplarının önemli bir eğitim ve öğretim aracı olarak, ülkemizde daha nitelikli, dahakaliteli kitaplar yazılması hem öğrencinin derse ilgisini arttıracak hem de eğitimdeki başarıyıolumlu yönde etkileyecektir. Bu yorumlar doğrultusunda tarih öğretmenleri, ders kitabıyazarları, yayınevleri, M.E.B ve bu alanda araştırma yapacaklara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this investigation were the 10th Class history books inspected and within thisquestionnaire study were the opinions of the 10th Class History teachers determined.The results of this investigation can be summarized as follows:As the Literature searching was made , the importance of the textbooks on theeducation system has been tried to be explained and the researches over the 10th Classeshistory books has shown us that these textbooks, at the moment to be taught, have someshortcoming points. The results of this investigation has shown that the teachers has acceptedthe importance of the textbooks on the study but also have some shortcoming points in thishistory books. If they will not put in their studies their own sources, or their own information,then the information in the textbooks would not be sufficient. So they agree on the importancebut insufficient of the textbooks.The textbooks are a very important source of the education system. From the results ofthe questionnaire study, has been found that the 10th Class History books are in certain casesmissing or shortcoming and we can say that the teachers knew about this points. If we takenote that the individuality or person is going to have seriously interest in history or some partsof the history and he is going to learn this from the textbooks ,then we can say that thereshould be done real serious steps towards this subject.One of the most important things of this education tools is to improve more qualifiedand high quality written textbooks. This will improve the interest of the students on thelessons and the success of the education. According to this study; history teachers, historytextbook editors, publishers, M.E.B and researchers on this field, have been madesuggestions.