Araştırmaya dayalı öğrenmenin öğrencilerin fen-teknoloji-toplum-çevre ilişkisini kurmasına etkisi
The effect of inquiry-based learning on students' establishing relations among science-technology-society-environment
  1. Tez No: 191594
  2. Yazar: YASEMİN ORTAKUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETARAŞTIRMAYA DAYALI ÖĞRENMEN N ÖĞRENC LER NFEN-TEKNOLOJ -TOPLUM-ÇEVRE L ŞK S NKURMASINA ETK Snsanoğlu doğduğu andan itibaren merak etmeye başlar. Bu merak etme duygusuonun çevresini keşfetmesini sağlar. Bebeklik döneminden itibaren insanoğlunun yaptığıkeşifler onlar farkında olmasa da araştırmalarının sonucudur. Aslında çocuklar buanlamda birer bilim adamı gibidirler.Fen bilimlerinin diğer adı da doğa bilimleridir. Günlük hayatta karşılaştığımız herşey ve daha fazlası fen bilimlerini oluşturmaktadır. Günümüzde teknoloji de feninayrılmaz bir parçasıdır. Bu anlamda artık ülkemizde fen bilgisi dersinin adıdeğiştirilerek fen ve teknoloji olmuştur. Ülkemizde fen eğitimi programına teknolojibağlantılı konular da eklenmiştir. Çünkü modern toplumlar, fen ve teknolojinin hızladeğişim ve gelişim içinde olduğunun farkındadırlar. Bunun gerisinde kalmayıpülkemizin de çağdaş ve modern toplumların arasında olması için eğitim sisteminin dahakaliteli olması gerekmektedir. Bu sebeple 2005 yılından itibaren yeni müfredatuygulanmaya başlanmıştır.Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf müfredatındaki dolaşım sistemikonusunda araştırmaya dayalı öğrenmenin akademik başarıya ve fen-teknoloji-toplum-çevre ilişkisini kurmaya etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Bu nedenle birilköğretim okulu belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini stanbul ili, Maltepe ilçesindebulunan ilköğretim okullarında okuyan 6. sınıf öğrencileri, örneklemini ise tesadüfiolarak seçilen toplam 92 6. sınıf öğrencisi (kontrol ve deney grubu) oluşturmaktadır.Araştırmacı tarafından kontrol grubuna dersler geleneksel yöntemle işlenirken,deney grubuna da araştırmaya dayalı öğrenme yöntemi ile işlenmiştir. Deney ve kontrolgrubu öğrencilerine uygulamaya başlamadan önce ön test olarak başarı testi ve açıkuçlu sorular uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda deney ve kontrol grubuna başarıtesti son test olarak ve açık uçlu sorular tekrar verilmiştir.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 10.00 paket programında değerlendirilmiştir.Bu değerlendirmeler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir;- Araştırmaya dayalı öğrenme yönteminin dolaşım sistemi konusunda öğrencilerinbaşarısında olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.- Araştırmaya dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre ilişkisini kurmaya etkisi olduğu tespit edilmiştir.Tezin Metin Formatı Dışındaki Ekleri :Resim :Dosya Adı :Birinci resim; kinci resim; Üçüncü resim; Dördüncü resim; Beşinciresim ; Altıncı resim; Yedinci resim; Sekizinci resim
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF INQUIRY-BASED LEARNING ON STUDENTS' ESTABLISHINGRELATIONS AMONG SCIENCE-TECHNOLOGY-SOCIETY-ENVIRONMENTNo sooner is human being born than he starts wondering. The feeling of wonderingenables him to discover his environment. Since the childhood the discoveries of a humanare the results of his research even if he is not aware of. In fact the children are scientistsin this respect.The other name of Science is Nature Science. The daily happenings we encounterand much more constitute Science. Today technology is an indispensable part of Science.So the name of Science Lesson was changed into Science and Technology Lesson in ourcountry. Technology subjects were added to Science curriculum in our educationsystem. Because contemporary societies beware that Science and Technology are passingthrough a fast change. Our education system must be of high quality in order that ourcountry draws level with modern and contemporary countries. Due to that fact a newcurriculum has been put into effect since 2005.The aim of this research is to determine whether inquiry-based learning has effecton academical success and establishing relations among Science-Technology-Society-Environment about Circulation System Subject in 6. class curriculum or not. So aprimary school was chosen. Maltepe district (Istanbul) is the universe of the research.The survey was conducted on 92 6. class students (control and experiment groups) fromdifferent primary schools.While the control group were taught in traditional methods by the researcher, theexperiment group were taught in inquiry-based learning method. Before commencingthe lessons a success test and open-pointed questions were applied to the control andexperiment groups as a pre-test. At the end of the lessons the success test and the open-pointed questions were applied to the control and experiment groups again.The data obtained in the survey were assessed through SPSS 10.00 packetprogramme. The findings that were pointed out by evaluating the data can besummarized as follows:- That the inquiry-based learning method has positive effect on the success ofstudents about Circulation System subject was found.- That inquiry-based learning method has effect on students' establishing relationsamong Science-Technology-Society-Environment was found.