Post keynesyen istihdam analizi ve Türkiye uygulaması
Post keynesian employment analysis and applications in Turkey
  1. Tez No: 191595
  2. Yazar: ETHEM ESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜPOST KEYNESYEN İSTİHDAM ANALİZİ VETÜRKİYE UYGULAMASIEthem ESENİktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2007Danışman: Prof. Dr. Kemal YILDIRIMPost Keynesyen ekonominin tarihi 1936'da Keynes'in İstihdam, Faiz ve ParanınGenel Teorisi adlı kitabı ile başlar. Post Keynesyen ekonominin temel amacı, Keynes veKalecki'nin çizgileri boyunca bitmemiş olan Keynesyen Devrimi tamamlamaktır. Bunuyaparken, Post Keynesyen ekonomi, gerçek ekonomik sistemlerin dinamik süreçleriyleilgilenir. Post Keynesyen ekonominin temel özelliği, talep yönlü olaya önemvermesidir. Bu nedenle, efektif talep bu düşünce okulunun merkezindebulunmaktadır.Post Keynesyen istihdam teorisi, Keynes'in ve Kalecki'nin efektif talepilkeleri yaklaşımlarından türetilmiştir. Emek piyasasındaki istihdam sadece mal piyasasıüzerine olan efektif talep tarafından belirlenir.Neo-Klasik ekonomistlere göre, işsizlikücretlerin esnek olmaması nedenindendir. Aksine, Post Keynesyenlere göre, işsizlikücretlerin esnek olmamasından veya reel ücretlerin yüksek olmasından değil; efektiftalep eksikliğinden dolayıdır. Bu çalışma, Post Keynesyen istihdam analiziniaçıklamakta ve Türkiye'deki birim ücret başına otonom harcamaların istihdamüzerindeki etkilerini incelemektedir. Ampirik bulgular, Türkiye'de istihdamıngeliştirilmesi için kamu ve yatırım harcamaları gibi otonom harcamaların artırılmasıgerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPOST KEYNESIAN EMPLOYMENT ANALYSIS ANDAPPLICATIONS IN TURKEYEthem ESENEconomics DepartmentAnadolu University, Graduate School of Social Sciences, March 2007.Advisor: Prof. Dr. Kemal YILDIRIMHistory of Post Keynesian Economics began in 1936 with Keynes? book whichis called The General Theory of Employment, Interest and Money. The main aim ofPost Keynesian economics is to complete the unfinished Keynesian Revoluation alongwith the lines of Keynes and Kalecki. In doing this, Post Keynesian economics isconcerned with dynamic processes of actual economic systems. The maincharacteristics of Post Keynesian economics is its emphasis on demand-ledphenomenon. Because of that, effective demand is central of this school of thought. ThePost Keynesian theory of employment is derived from the principles of effectivedemand of Keynes? and Kalecki?s approaches. Employment in the labour market is onlydetermined by effective demand on the goods market. For Neo-classical economists,unemployment is caused by the lack of flexibility of wages. In contrast, for PostKeynesians, unemployment is due to lack of effective demand rather than lack offlexibility of wages or excessive real wages. This study explains Post Keynesianemployment analysis and investigates the effects of autonomous expenditures in wageunits on employment in Turkey. The empirical findings show that autonomousexpenditures which include such as government and investment expenditures must beincreased for improving employment in Turkey.