Zarf-fiillerin anlam farklılıklarının kavratılması
Comprehension of meaning differences of gerundiums
- Tez No: 191596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETYapılan araştırmada ?birbirinin yerine kullanılan zarf-fiil ekleri arasındagerçekte hangi farklılıklar vardır ve dil bilgisi derslerinin zevkli bir biçimdeişlenmesinde zarf-fiil eklerinden nasıl yararlanılır? sorularına cevap aranmıştır.Araştırma sorusunu cevaplandırmak amacıyla ele alınan yirmi adet zarf-fiilekinin işlevleri tespit edilmiştir. Bu işlevlerin tespitinde Türkiye Türkçesi ileyazılmış çeşitli türlerdeki edebû eserlerden yararlanılmıştır. İşlevleri tespit edilenzarf-fiil eklerinden birbirinin yerine kullanılanlar belirlenip bunların arasındakifarklar çeşitli örnek cümlelerin incelenmesi, konu ile ilgili kaynakların taranmasısonucu elde edilmiştir. Bu ekler arasında tespit edilen anlam farklılıkları hususundauzman görüşü alınmıştır. Zarf-fiillerin dil bilgisi kaynaklarında aktarılış şekilleri,ilgili kaynakların taranıp incelenmesi yoluyla tespit edilmiştir. Ayrıca zarf-fiillerinilköğretim ikinci kademe öğrencilerine aktarımı sırasında uygulanabilecek olan vebunlar sayesinde öğrencilerin dil bilgisi konularını daha zevkli bir şekildeöğrenecekleri etkinlikler hazırlanmıştır. Bu etkinlikler ilköğretim okulu 8. sınıföğrencilerine uygulanmıştır.Sonuç olarak elde edilen bulgular sayesinde birbirinin yerine kullanılan zarf-fiil ekleri arasında anlam farklılıklarının olduğu görüşünün doğruluğu ortayaçıkmış, bunların öğretiminde kullanılacak etkinliklerin yararlı olduğu sonucunavarılmış ve böylece araştırmanın amacı gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this research an answer is searched to the questions, which differencesoccur when gerundium suffixes used for one another and how can they be used tomake grammar lessons more enjoyable?In order to answer the research question, the functions of twenty gerundiumsuffixes are established. Different kinds of literary works, written in TurkeyTurkish, are used in order to establish the functions. Gerundium suffixes which areused for one another are determined and the differences between them, by studyingvarious example sentences and by searching sources which are about the subjectmatter are obtained. Opinion of an expert is taken in the matter of meaningdifferences between the suffixes. The form of the transfer in grammar sources areestablished by searching the related sources. Activities which can be applied to teachgerundiums to second degree primary students are prepared for students to learngrammar subjects more enjoyable. These activities are applied to eighth gradeprimary school students.As a result by the help of the findings which are obtained, the opinion thatthere is a difference between gerundium suffixes used for one another came to lightthat is true and it is stated that these activities which will be used to teach them areuseful and so the aim of the researchbecame true.