Egitim fakülteleri grafik tasarım ana sanat atölyeleri ders içerikleri
Faculty of education graphic design main art workshop
  1. Tez No: 191597
  2. Yazar: ERCAN ARMUTCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BASRİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
ÖZETEndüstri Devrimi'nin, üretim olanakları ve buna bağlı olarak tüketimalışkanlıkları üzerinde yol açtığı önemli değişimlerin sonucunda 18. ve 19.Yüzyıllardan başlayarak tasarım kavramı hayatımızda vazgeçilmez bir yeredinmiştir. Hayatı kolaylaştıran, süsleyen ve insanlar arasındaki iletişimidüzenleyen tasarım ürünleri, işlevselliklerinin yanısıra estetik beğenimizehitap eden nitelikleriyle de ön plandadırlar. Günümüzde ülkelerinuluslararası alanda etkin olabilmeleri, sanat eserlerden çok, tasarımürünlerinin başarısına bağlıdır.Grafik tasarım ise görsel bir mesaj oluşturarak, iletişimle ilgili önemlibir fonksiyonu üstlenmektedir. Bu çalışma, bilgi çağında ilk veortaöğretime öğretmen yetiştirmek amacıyla etkinliklerini sürdüren eğitimfakültelerinin; öğretmen adaylarına kattığı tasarım ve grafik tasarımbilincinin düzeyi hakkında bir incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışmada, günümüz lisans eğitiminde uygulanan grafik tasarım dersprogramları ve eğitim fakülteleri grafik ana sanat atölyelerinin dersiçerikleri betimsel modelle ortaya konmaya ve karşılaştırmalı biryaklaşımla değerlendirilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmayla eğitim fakültelerinin dün olduğu gibi bugün deuygulamalı sanatlar konusundaki etkinliğinin sürmesi için olumlu bir katkıyapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSince the 18th and 19th century the design concept had anindespencable role after the important revolutions which goes over theconsumer habits related to the production capacities of IndustrialRevolutions. The design products which makes life easy and organizes thecommunication between human beings are prominent for theirechstaticsserving our liking. Today in the international area efficiency of thecountries are directly proportional to the success of the design productsinstead of the arhitectural work.The graphic design forms a visianary message that maintains animportant function. The aim of this study is to observe the level of thegraphic design concious which contributes to teacher candidates with apurpose to educate primary and secondary education that continues theireducation facultiesin the information age.The content of lessons of main art faculties which applies the lessonprograms of graphic design and education in these days is tried to beevaluated by comperative approach and is put forward with andescriptional model.Our purpose in this study is to make a positive contribution tocontinue the importance of applied arts as previous.