Okul öncesinde görev yapan öğretmenlerin çevre bilinci ve bu okullardaki çevre eğitiminin araştırılması
  1. Tez No: 191635
  2. Yazar: BİLGE BUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZETÇevre, insan faaliyetleri ve canlı varlıklar üzerinde, hemen ya da süre içindedolaylı ya da dolaysız bir etkide bulunabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik vetoplumsal etkenlerin belirli bir zamandaki toplamıdır.(Hamamcı ve Keleşci,1998)Okul Öncesinde Görev Yapan Öğretmenlerin Çevre Bilinci ve Bu OkullardakiÇevre Eğitiminin Araştırıldığı bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin çevrebilinci tutum, bilgi ve davranış alt boyutlarına yönelik ve eğitim programlarında nekadar çevre eğitimine yer verdikleri araştırılmıştır.Tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın evrenini; İstanbulsınırları içerisinde 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında görev yapan okul öncesiöğretmenleri; örneklemini ise orantısız küme yoluyla seçilen 300 okul öncesiöğretmeni oluşturmuştur.Araştırmada veri toplamak amacıyla çevre bilinci soru listesi ve çevre eğitimisoru listesi uygulanmıştır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis-H, Pearson ÇarpımMoment Korelâsyon Analizi ve kaykare kullanılmıştır. Araştırma kapsamında tümveriler çift yönlü olarak sınanmış ve anlamlılık düzeyi en az. 05 düzeyinde kabuledilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEnvironment is defined as the inevitable organizing effect of direct or indirectphysical, chemical, biological, and social interrelations upon man and other living thingsin their natural surroundings. (Hamamcı ve Keleşci, 1998)The object of this research is to investigate dept of knowledge, behavior, andattitude of pre-school teachers toward environment as well as the quantity and qualityof environmental education they provide in their educational program.The Survey Instrument was conducted according to the following criteria: It wastaken within Istanbul during the 2004-2005 academic term, and as a random clustersampling of 300 preschool teachers.In order to collect data, two lists of questions were prepared: one concerningenvironmental awareness, the other pertaining to environmental education. TheKrustal-Wallis H, Pearson Product Moment Correlation, and Pearson Chi-squaremethods were applied in the analysis of the data. The entire range of data was cross-validated to confirm a meaningfulness correlation of at least .05.