Ergenlerde algılanan duygusal istismar ile sosyal beceri arasındaki ilişki
The relationship between the level of the perceived emotional abuse and social skills of the adolescents
- Tez No: 191634
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma 12-14 yaş grubu ergenlerin algıladıkları duygusal istismar düzeyi ilesosyal beceri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmakapsamına İstanbul'da İlköğretim 2. kademe öğrencileri olan, 204 erkek 221 kız olmaküzere toplam 425 ergen dahil edilmiştir. Ergenlerin genel özelliklerini belirlemekamacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ergenlerin algıladıkları duygusal istismardüzeylerini belirlemek amacıyla, Anne ve Baba için Anne/Genç İlişkileri Ölçeği,Öğretmen için Algılanan Öğretmen Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Ergenlerin sosyalbeceri düzeylerini ölçmek amacıyla Matson Çocuklarda Sosyal BecerileriDeğerlendirme Ölçeği (MESSY) kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, okul türü, kardeş sayısı,doğum sırası, anne baba eğitim durumu, anne baba birliktelik durumu, anne babatutumu, anne babanın hayatta olup olmama durumu, anne babanın öz olup olmamadurumu ve sosyoekonomik düzey? değişkenlerine göre sosyal beceri düzeylerininfarklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.Verilerin çözümlenmesi aşamasında, demografik değişkenler gruplandırılmışardından öğrencilere uygulanan ölçekler puanlanmıştır. Ham verilerin çözümlemeleriBağımsız Grup T Testi, Non Parametrik Mann Whitney U Testi, Tek Yönlü VaryansAnalizi(ANOVA), Tamamlayıcı Post Hoc Tekniği olarak da Scheffe Testi ve TamhaneTesti, Pearson Çarpım Moment Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi ilesınanmıştır.Araştırma sonucunda, ergenlerin sosyal beceri düzeyleri olan olumlu ve olumsuzsosyal davranışlarının, algılanan duygusal istismar seviyeleriyle ilişkili olduğu tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the relationship between the level of the perceivedemotional abuse and social skills of the adolescents. The research included 425 studentson 6-8th graders from Istanbul, 204 of them were boy and 221 of them were girl.To gather demografical characteristics of the adolescents ?PersonalQuestionnarie Form? was applied. To define the level of perceived emotional abuse ofadolescents ?The perceived Teacher Behavior Inventory? and ?The Perception ofPsychological Maltreatment Inventory for Adolescent-Mother Form and FatherForm? were used. In addition to evaluate the level of the social skills of the adolescents?Matson Evaluation of Social Skills with Youngster? was also applied.In this study social skills was investigated correlationally in terms of thevariables of adolescents? sex, age, school type, number of siblings, birth order,educational status of parents, parenting attitudes of parents, parents being together ornot, being alive or not, being biological parents or not and social and economical statusof the parents.While analysis of the data, inventories were scored after the demograficalvariable had been scored. Independent Sample T-Test, non-parametric Mann-Whitney-U Test, one- way ANOVA, and as posthoc techniques Scheffe- Test and Tamhane?s T-2Test, Pearson Correlation Coefficient, Multiple Linear Regression Analyse were used asstatistical techniques.The findings demonstrated that social skills of the adolescents differ with respectto level of the perceived emotional abuse.