The language learning strategies used by the university preparatory students and the instructors' awareness of their students' use of these strategies
Üniversite hazırlık öğrencilerinin yabancı dil öğrenim stratejilerini kullanımı ve öğretim görevlilerinin öğrencilerinin dil öğrenim stratejilerini kullanımı üzerine farkındalığı
  1. Tez No: 191636
  2. Yazar: NİL ALGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE HAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma devlet ve özel vakıf üniversitelerindeki yabancı dil ( ngilizce) hazırlık sınıfıöğrencilerinin kullandıkları yabancı dil öğrenme stratejilerini, bu iki farklı yapıya aitkurumlardaki öğrencilerin yabancı dil öğrenme stratejilerini kullanımları arasındakifarklılıkları ve çalışmaya katılan yabancı dil öğretmenlerinin kendi öğrencilerinin dil öğrenmestratejilerini kullanımı konusundaki farkındalıklarını incelemeyi amaçlamaktadır.Araştırmanın deneklerini stanbul'daki bazı devlet ve özel vakıf üniversitelerinde okuyan 403adet ngilizce hazırlık sınıfı öğrencisi ve onların 17 kişilik ngilizce okutmanları kadrosuoluşturmuştur. Bu araştırmada temel olarak 3 araç kullanılmıştır. Bunlardan ilki, katılımcıöğrencilerin yabancı dil okutmanlarıyla yapılan yüzyüze görüşmelerdir. Bu görüşmelerdeokutmanların genel olarak dil öğrenme stratejileriyle ilgili farkındalıkları irdelenmiştir.Kullanılan ikinci araç yine ngilizce okutmanlarına verilen, kendi öğrencilerinin dil öğrenmestratejilerini kullanımı konusundaki farkındalıklarını ölçmeyi amaçlayan ve RebeccaOxford'un (1990) 6'lı dil öğrenme stratejileri gruplamasını esas alan bir ankettir. Üçüncü veson araç, ngilizce hazırlık sınıflarında okumakta olan öğrencilerin kullandıkları dil öğrenme1stratejilerini saptamak üzere uygulanan ve Rebecca Oxford tarafından hazırlanan Dil ÖğrenimStratejileri Envanteri anketidir (SILL questionnaire - Strategy Inventory for LanguageLearning, Version 7.0 (ESL/EFL) Oxford, R., 1990).Araştırmanın sonuçlarına göre stanbul'daki katılımcı devlet ve özel vakıf üniversitelerindekingilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin en sık kullandıklarını belirttikleri strateji gruplarıbilişötesi (metacognitive) ve telafi (compensation) stratejileri olmuştur. Buna karşın en azkullanıldığı belirtilen stratejiler hafıza (memory) ve duygusal (affective) stratejiler olmuştur.Bu stratejilerin kullanım seviyesi genellikle, Oxford'un anketinin değerlendirmesinde tarifettiği üzere, `orta' seviye olarak belirtilmiştir. Ayrıca devlet ve özel vakıf üniversitelerindekiöğrencilerin strateji kullanım seviyeleri arasında önemli bir farklılık görülmemiştir zira her ikigrup da yaygın olarak `orta' seviyede strateji kullanımı belirtmiştir. Ancak kız ve erkeköğrencilerin dil öğrenme stratejilerini kullanım seviyeleri arasında az bir farklılık gözlenmiş,kız öğrenciler daha yüksek seviyede strateji kullanımı belirtmişlerdir.stanbul'daki katılımcı devlet ve özel vakıf üniversitelerindeki ngilizce okutmanlarının dilöğrenme stratejileri üzerine farkındalıklarının genelde çok yüksek olmadığı, bu kavramın hiçbilinmediği/ hatırlanmadığı veya eksik olarak bilindiği ya da alandaki başka önemlikavramlarla bir miktar karışmış olarak algılandığı görülmüştür. Ayrıca ngilizceokutmanlarının kendi öğrencilerinin kullandığı stratejilere ilişkin farkındalıklarının da çokyüksek olmadığı anlaşılmıştır. Öğrencilerin kullandıklarını belirttikleri stratejilerleöğretmenlerin kullanıldığını belirttiği stratejiler nitelik ve/veya düzey olarak genellikle farklıolma eğilimi göstermiştir.Bu sonuçlara bağlı olarak üniversitelerdeki ngilizce okutmanları için yabancı dil öğrenmestratejileri üzerine bir eğitimin faydalı olabileceği öngörülmüştür. Bu tür bir eğitimin özellikledil öğrenme stratejilerinin temel tanımı üzerine bazı yanlış veya eksik anlaşılmalarıdüzeltebileceği sanılmaktadır. Son olarak, öğrenciler için de yabancı dil öğrenme stratejileriüzerine bir eğitimin yararlı olabileceği öngörülmüştür. Hangi dil öğrenme stratejilerininnerede ve ne şekilde etkin olarak kullanılabileceği bilgisi öğrenme sürecini kolaylaştıracak vedaha efektif hale getirecektir. Ayrıca bu strateji eğitimiyle ve alanla ilgili güvenilir anketlerin(SILL gibi) uygulanmasıyla, hazırlık öğrencilerinin ?öğrenci? olarak kendileriyle ilgilifarkındalıkları ve öğrenme sürecine ilişkin etkin çözümler bulma yöntemleri de gelişecektir.2
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the general language learning behaviour of young adult Turkishlearners of English as a Foreign Language (EFL) and tries to put forth the language learningstrategies (LLS) employed by young adult EFL learners from state and private universities inIstanbul. The differences between the LLS usage of state and private university students andthe awareness of the EFL instructors on the topic of LLS are also examined.The participants of this research are the 403 Turkish university preparation class students whoare learners of English, and their 17 EFL instructors. Rebecca Oxford?s (1990) LLScategorisation was used in this study as a focal point.There were three main instruments used in this research. The first one was the interviewcarried out with the instructors of English to find out their ideas and knowledge about LLS.The second instrument was the questionnaire given to the instructors which took the sixlanguage learning strategy groups a basis, as categorised by Oxford (1990). This instrument1was used to find out what the instructors thought about their students? LLS use. The finalinstrument used in the study was the questionnaire called Strategy Inventory for LanguageLearning (SILL) version 7.0, prepared by Rebecca Oxford (1990). This instrument aims tomeasure the LLS preferences and usage levels of the language learners.The results showed that the LLS most commonly used by the young adult Turkish preparationclass students of EFL in state and private universities in Istanbul were metacognitive andcompensation strategies whereas the least commonly preferred ones resulted to be memoryand affective strategies.The usage level of these strategy groups mostly fell in the `medium? category, as classified byOxford?s SILL (1990). This level of the LLS employed by the students of EFL in stanbul didnot show a significant difference between students of the state and the private universities.They both generally stated a medium level of usage. However, there was a slight differencebetween the LLS usage levels of female and male students: females displayed a slightlyhigher level of LLS use.The awareness level of the EFL instructors? on the general topic of LLS was not too high.Their awareness on the usage of LLS by their EFL students was not high as well, manystrategies state to be used did not match the statements of the students.Accordingly, it was concluded a certain training about LLS could be useful to the instructorsof EFL in the participating universities in Istanbul, especially to clear certain misconceivedpoints about the basic definitions and the terminology. effective learner observations forstrategy use.The students were also found to be in need of training on LLS as a more thorough knowledgeof where to use which learning strategy would help students enhance their learning process.Also, their awareness about themselves as learners could be raised both through strategytraining and through the application of reliable questionnaires related to the field, like theSILL.2