Lise matematik dersinde kullanılan eğitsel yazılım içeriklerinin öğrenme başarısı yönünden karşılaştırılması
Comparing the content of educational software used for teaching maths at high school according to its succes in learning
- Tez No: 191653
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Lise Matematik Dersinde Kullanılan Eğitsel Yazılım çeriklerinin Öğrenme BaşarısıYönünden KarşılaştırılmasıÖzkan ASLANÖZETBu çalışmada; piyasada yer alan Lise 1 Matematik dersinde kullanılmak üzerehazırlanmış kümeler konusu içeren eğitsel yazılımların öğretimsel içerikleriincelenmiştir. Eğitsel yazılımların öğretimsel içerikleri, öğretim tasarımı değerlendirmeformu aracılığı ile değerlendirilmiştir. Öğretim Tasarımı değerlendirme formu Likerttipi bir ölçek olup 8 farklı kategori altında toplam 56 maddeden oluşmaktadır. Buölçekte her bir madde Katılıyorum(3.0), Kararsızım(2.0) ve Katılmıyorum(1.0) olarakpuanlandırılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda tüm maddelerin aritmetik ortalaması2.0 puanın üstünde ve altında puan alan iki farklı eğitsel yazılım uygulamadakullanılmak amacıyla seçilmiştir. Bu eğitsel yazılımların ve çoklu zeka teorisine dayalıöğretim yönteminin öğrenme başarısına olan etkileri araştırıldı. Ön Test sonucundaeşleştirilmiş 3 farklı grup üzerinde bu üç farklı öğretim yöntemi uygulandı. Uygulamabitiminde Son Test sonuçları istatistiksel analizler sonucunda karşılaştırıldı.Buna göre öğretimsel tasarım değerlendirme formundan 2.0 üzerinde puan alanyazılım ile çoklu zeka teorisine dayalı öğretim yöntemi arasında anlamlı bir farklılıkbulunamadı. Bunun yanı sıra öğretimsel tasarım değerlendirme formundan 2.0 üzerindepuan alan yazılım ve çoklu zeka teorisine dayalı öğretim yönteminin , öğretimsel tasarımdeğerlendirme formundan 2.0 altında puan alan eğitsel yazılım arasında anlamlıfarklılık tespit edildi.Bu çalışmada öğretimsel tasarım değerlendirme formundan 2.0 üzerinde puanalan bir eğitsel yazılımının etkin bir eğitim öğretim yöntemi kadar başarılı olacağı datespit edildi.
Özet (Çeviri)
Comparing The Content of Educational Software Used for Teaching Maths at HighSchool According to Its Success in LearningÖzkan ASLANABSTRACTAn educational software designed by taking in consideration properties of mathssaid before will both have successful consequences and increase student?s interests andfondness. Within this work, the contents of an educational software, which is found widespread in market, about the subject of sets taught at high school first year maths hasbeen evaluated using educational design evaluation form. Educational design evaluationform is a Likert type measurement and consists of 56 items under 8 different categories.In this measurement, each item has been marked as Agree(3.0), Hesitate(2.0) andDisagree(1.0). Consequently to this evaluation two different educational software gainedpoints over and below 2.0 have been chosen to be used for the implementation. Then theeffects of these educational software and educational methods based on multipleintelligence theory on learning have been researched. In the way of the pre-implementation test these three different educational methods have been implementedon three equivalent different groups. At the end of the implementation the results of thelast test have been compared with each other after statistical analyses.According to this, there wasn?t any notified difference, between the educationalmethod based on multiple intelligence and the software that had a point over 2.0 ineducational design evaluation form. In addition a great difference has been identifiedbetween the educational software that had a point below 2.0 in educational designevaluation form and the one got a point over 2.0 and the educational method based onmultiple intelligence.Also it has been determined that an educational software that gained a point over2.0 in educational design evaluation form within this work can be as successful as aneffective educational method.