İlköğretim müfettişlerinin kariyer gelişimleri üzerine empirik bir araştırma
An empiricial research on the career development of primariy school inspectors
  1. Tez No: 191652
  2. Yazar: NURAN UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, orta öğretim kurumları dışındaki hemen hemen tümeğitim, öğretim kurumlarında belirlenmiş görevleri yürüten ilköğretim müfettişlerinin,kariyer evrelerinin ve meslekû gelişimlerinin niteliksel olarak incelenmesidir.Araştırmanın kaynak verileri, yüz yüze görüşme yöntemiyle ve yarıyapılandırılmış bir görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Görüşme formunungeliştirilmesinde uzman görüşleri alınmış; pilot uygulamalar yapılmış; tekrar alınanprofesyonel görüşlerle, forma son hali verilmiştir. Araştırma kapsamında otuz dokuzilköğretim müfettişi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler dahaönceden belirlenmiş ya da görüşmeler defalarca okunarak ortaya çıkarılan kavramlaragöre ayrıştırılmıştır. lköğretim Müfettişlerinden elde edilen veriler defalarcaincelendiğinde belli deneyim yıllarında benzerlikler görülmüştür. Bu konuda ilgililiteratürden yararlanılarak Bakioğlu' nun (1996) tanımlamış olduğu ÖğretmenlerinKariyer Evrelerine göre, müfettişler sınıflandırılmış; bu sınıflandırmaya bir evre dahaekleme gereği doğmuştur. Yapılan sınıflandırmaya göre, görüşme yapılan ilköğretimmüfettişlerinin sekiz tanesi Kariyere Giriş; sekiz tanesi, Durulma; yedi tanesi,Deneycilik ve Aktivizm, yedi tanesi, Uzmanlık; dört tanesi Sakinlik; beş tanesi,Emeklilik Evresinde bulunmaktadır. Görüşmeler sonucunda elde edilen verilerniteliksel araştırma yöntemleri doğrultusunda oluşturulan sekiz ana başlık altındaincelenmiş ve içerik analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda; ilköğretim müfettişlerinin kariyerlerinde birbirinden ayırtedilebilir evreler olduğu; bulundukları kariyer evrelerine göre gelişim ihtiyaçlarının,görev alanlarında tercihlerin, potansiyeli ve yaratıcılığı kullanabilme durumlarınındeğiştiği; duyuşsal özelliklerin farklılaştığı; etkileşimde bulundukları kişileri algılarındave iletişim düzeylerinde farklar olduğu belirlenmiştir.lköğretim Müfettişlerinin kariyer evrelerinin belirlenmesiyle ortaya çıkangelişim ihtiyaçlarının karşılanması mesleksel gelişimi ve etkiliği de artıracaktır. Buaraştırmada ortaya konan bulguların farklı yöntemlerle daha ayrıntılı incelenmesi ilebaşka araştırmalar yapılması yaralı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe purpose of this qualitative study was to investigate the career phases andprofessional achievement of Primary Education Inspectors who undertake defined tasksin almost all educational and training institutions other than those of secondaryeducation.The data of this research was collected with the use of a semi-constructedquestionnaire that was administered by direct interviews. During the development of thequestionnaire, expert advice and opinion were obtained, pilot study were administered,and the final form of the questionnaire was given following advisory consultations.A total of 39 primary education inspectors were interviewed. The data from theseinterviews was classified according to predefined terms. The evaluation of thedata indicated comparable similarities at certain experience years. Inspectors wereclassified according to the ?Teachers? Career Phases? defined by Bakioğlu (1996), andit was observed that an additional phase was necessary to be incorporated into theoriginal classification. Of 39 inspectors interviewed, eight were at the Career EntrancePhase, eight were at the Subsidence Phase, seven were at Experimentalism andActivism Phase, seven were at the Expertise Phase, four were at the Serenity Phase, andfive were at the Retiral phase. The data obtained from these interviews was evaluatedunder eight main headings and content analyses were made.The results of the research demonstrated that there were distinguished phases inthe careers of primary education inspectors, and that their developmental needs,preferences for field of work, and utilization of their potential and creativity exhibiteddifferences according to their career phases. Moreover, distinct characteristics wereobserved in their sensibility, perception, and communication levels at each phase.Identification of career phases of primary education inspectors and meeting thedevelopmental needs at each phase will improve professional achievement andeffectiveness. Further research aimed at a more detailed evaluation of this data will bebeneficial.