Anadolu güzel sanatlar liseleri müzik bölümü öğrencilerinin müziksel işitme okuma yazma başarılarının incelenmesi
- Tez No: 191654
- Danışmanlar: DR. ÖZCAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZETBu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümü öğrencilerininmüziksel işitme okuma yazma başarı durumlarını tespit etmek amacıyla yapılmış vesonuçlarını yorumlamıştır.Araştırmanın evrenini Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde okuyan müzikbölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise, stanbul'da bulunan AvniAkyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü öğrencilerinin tümündenoluşmaktadır.Araştırma tarama modelindedir. stenen bilgilere ait veriler, uzman görüşüdoğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanmış başarı testleri ile elde edilmiştir.Bu araştırma ile Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Yeni Müzik 9, Müzik9, Müzik 10 ve Müzik 11 sınıfı öğrencilerinin müziksel işitme okuma yazma başarıdurumları aritmetik ortalama ve müziksel işitme okuma ve yazma dersi geçer notunagöre belirlenmeye çalışılmış ve çıkan sonuçların öğrencilerin okudukları sınıf ve cinsiyetdeğişkenlerine göre farklılaşma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçlar doğrultusunda, öğrencilere teori, dikte ve deşifre sınavlarıuygulanmıştır. Sınıfların bu sınavlardan aldıkları puanların aritmetik ortalamasıalınmış ve bu ortalamaya göre öğrencilerin başarı durumları tespit edilmiştir. Ayrıca,öğrencilerin müziksel işitme okuma ve yazma dersi geçer notu olan 45 puana görebaşarı durumları tespit edilmiştir. Daha sonra öğrenci başarılarının okudukları sınıf vecinsiyetlerine göre farklılaşma durumları incelendiğinde elde edilen sonuçlar şunlardır:Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin, müziksel işitme okumayazma başarılarını belirlemek üzere uygulanan teori, dikte ve deşifre sınavlarısonucunda; temel müzik bilgileri açısından başarılı, müziksel işitme ve yazma açısındanbaşarısız, müziksel okuma açısından başarısız oldukları görülmüştür.Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin, müziksel işitme okumayazma başarılarının okudukları sınıfa göre farklılaşma durumu incelendiğinde, öğrencibaşarılarının bir üst sınıfa geçtikçe artmış olduğu görülmüştür.Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin, müziksel işitme okumayazma başarılarının cinsiyete göre farklılaşma durumu incelendiğinde, öğrencibaşarılarının cinsiyete göre değişmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study has been conducted in order to determine musical hearingreading writing success levels of Anatolian Fine Arts High School students and theresults are commented on.Music department students of Anatolian Fine Arts High School constitutesthe subject of the study. The sample group consists of the students of the musicdepartment of Avni Akyol Anatolian Fine Arts High School in stanbul.The study is conducted in scanning model. Data concerning the requiredinformation have been gathered from achievement tests prepared by theresearcher in accordance with the opinions of an expert.With this study, I have tried to determine musical hearing reading writingsuccess levels of Avni Akyol Anatolian Fine Arts High School New music 9, Music9, Music 10 and Music 11 class students by considering their arithmetic averageand musical hearing reading writing class exam marks and aimed to observe thedifferences among students according to variants such as their class and their sex.For this purpose, the students have been subjected to theory, dictation andtranscription tests. Arithmetic average of classes have been taken as a result ofthese tests and success levels of students have been found out from this average.Furthermore, the success levels of students have been determined according to thepassing grade in musical hearing reading writing class, which was 45. The resultsthat have been reached when the success levels of students are compared to theclass they are attending and their sex are as follows:As a result of theory, dictation and transcription tests given to students ofAvni Akyol Anatolian Fine Arts High School students in order to determine theirsuccess in musical hearing reading writing it is observed that the students aresuccessful in basic music knowledge, unsuccessful in musical hearing and writingand again unsuccessful in musical reading.When the success of Avni Akyol Anatolian Fine Arts High School studentsin musical hearing reading writing is observed in comparison with their classvariations, it can be seen that their success level increases in higher classes.When the success of Avni Akyol Anatolian Fine Arts High School studentsin musical hearing reading writing is observed in comparison with their sexes, itcan be seen that their success level do not change according to their sex.