Tüm yönleriyle Adalar denizi sorunu
Aegean sea problems: With all respects
- Tez No: 191678
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
ÖZETTEZ N BAŞLIĞI : Tüm Yönleriyle Adalar Denizi SorunuYAZAR ADI : Onur BOZOĞLUAkdeniz'in bir parçası olan Adalar Denizi, Avrupa ve Asya kıtaları arasında, iriliufaklı yüzlerce adası ile Türkiye ve Yunanistan arasında birçok sorunu barındıran bircoğrafi konumda bulunmaktadır.Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların temelinde Adalar Denizi'nin siyasisınırlarının belirlenmesi bulunmaktadır. Adalar Denizi'nde bu sınırlarınbelirlenmesinde en önemli etken ada, adacık ve kayalıklardır. Zira Yunanistan;Anadolu'nun içlerine kadar sokulmuş tüm ada, adacık ve kayalıkların sahip olduklarıkarasuları ve hava sahasından istifade ederek, iki ülke arasındaki deniz sınırlarınıTürkiye'nin ana kıta karasuyu sınırından geçirmek istemektedir.Yunanistan kurulmuş olduğu günden itibaren sınırlarını sürekli geliştirme amacınıgütmüş ve bunu da büyük oranda başarmıştır. Kuruluşundan bu yana sınırlarını beşkez Türkiye aleyhine genişletmiştir.1950'li yıllardan itibaren, Kıbrıs konusunun da büyük etkisiyle iki ülke arasındafarklı sorunların ortaya çıktığı bir coğrafya haline gelen Adalar Denizi ve adalar,Türkiye ile Yunanistan'ın dış politikalarında 20. Yüzyılın son çeyreğinden itibarenözel bir önem ve önceliğe sahip olmuştur.Bu çalışmada tarihsel süreç içerisinde Adalar Denizi ve adaların tarihi, coğrafyası,Yunanistan'ın Megali dea (Büyük Amaç) olarak adlandırılan genişleme ve yayılmapolitikası, Adalar Denizi'ndeki sorunlar ve tarafların sorunlar üzerindeki tezleriincelenerek; bu sorunlara yönelik kısa, orta ve uzun vadedeki iyimser ve kötümsersenaryolar ve çözüm önerileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTITLE OF THE THESIS : Aegean Sea Problems: With All RespectsAUTHOR : Onur BOZOĞLUAs a part of Mediterranean, between Europe and Asia continents, the Aegean Seawith hundreds of small and large islands is situated in such a geographic position thatshelters lots of problems between Turkey and Greece.Determination of political boundaries of the Aegean Sea stands on the basis of theproblems between Turkey and Greece. The most important factors on determinationof the political boundaries in the Aegean are the islands, islets and rocks. Greece, bytaking advantage of territorial waters and airspace of all islands, islets and rockswhich snuggle into Anatolian, wants the sea boundaries between two countries topass next to Turkey?s mainland territorial waters.Greece has always aimed to enlarge it?s boundaries since the day it was founded andachieved it in general. It has enlarged it?s boundaries five times against Turkey sinceit?s foundation.Aegean Sea and the islands, which has been a geography of different problemsbetween the two countries that emerged with the great effect of Cyprus issue since1950?s, had a special importance and priority in the foreign policies of Turkey andGreece as from the last quarter of twentieth century.In this thesis, in the historical process, history and geography of the Aegean Sea andthe islands, Greece?s enlargement and deployment policy which is named as MegaliIdea, the problems in the Aegean and the two country?s theses on the problems havebeen examined and it has been tried to reveal short, middle and long-term optimisticand pessimistic scenarios and resolution suggestions.