Teknoloji Planlaması
Technology planning
- Tez No: 191679
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZETTEZ N BAŞLIĞI: Teknoloji PlanlamasıYAZAR ADI : Kerim KABATAŞSon yüzyılda teknoloji ilk ortaya çıkışından bugüne kadar hiç olmadığı kadarmesafe katetmiştir. Son yüzyılda pervaneli uçaktan uzay mekiklerine, vakumlu tüptençiplere, ENIAC'dan süper bilgisayarlara geçiş gibi bir çok devrim niteliğinde değişimmeydana gelmiştir. Bu değişim artan bir hızla devam etmektedir. Hızla değişen buortamda teknoloji ile özdeş ürünler geliştiren firmaların ayakta kalabilmeleri sadeceeskiyen teknolojinin yerine yeni teknoloji geliştirmelerine değil aynı zamanda doğruzamanda doğru teknolojiyi geliştirmelerine bağlıdır. Bunun yapılabilmesi için karanlıkolan geleceğin az çok belirgin hale getirilmesi gerekir. Karanlık geleceğin belirginhale getirilmesi için teknoloji tahmin metotları kullanılmaktadır. Bu metotların seçimive doğru kullanımı çok önemlidir. Teknoloji tahmini, şirketlerin yürüdükleri yolüzerindeki şirketin sonunu getirecek çukurlara düşmelerini önler, bir fener gibiyollarını aydınlatır. Teknoloji tahmini sonuçlarını veri olarak kullanan TeknolojiPlanlaması kullandığı bir teknolojiden yeni bir teknolojiye geçişinşirketinzamanlaması ve aşamaları için şirkete bir çok model sunar. Bu modeller; teknolojitahmini, teknoloji hayat döngüsü, teknoloji değerlendirmesi, teknoloji yol haritası gibibir çok aracı içinde barındırır. Şirketler, Teknoloji Planlamalarını yaparken sektörelöngörü çalışmalarını, sektörel öngörü çalışmaları ise ulusal öngörü çalışmalarınıkılavuz olarak kullanırlar. Teknoloji öngörüsü geleceğin muhtemel alanları içindenseçim yaparak seçilen alanın gelecekteki durumu (10-20 yıl) ile bugünkü durumuarasındaki farkı ortaya çıkarır ve gelecek için belirlenen hedeflere ulaşmak için neleryapılması gerektiğini ortaya koyar. Böylece muhtemel bir çok gelecek içinden endoğru olanını bulmaya ve seçilen geleceğin şekillendirilmesine yardım eder. Buçalışma dört bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde Teknoloji Yönetimi, ikincibölümde Teknoloji Tahmini, üçüncü bölümde Teknoloji Öngörüsü, dördüncü bölümdeise Teknoloji Planlaması konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHES S TITLE: Technology PlanningAUTHOR : Kerim KABATAŞTechnology has been improved in the last century more than ever- from itsorigion to date- . Transition from propeller plane to space shuttles, from vacuumtubes to chips, from ENIAC to super computers, many revolutionary changes haveoccured in the last century. In this rapidly changing environment, survival of thecompanies which develop identical products with technology does not only dependon developing their own new technology instead of obsolescent technology but alsodeveloping accurate technology at the right time. For being able to do it, the darkfuture must be made rather clear. In order to make the dark future clear, technologyforecast methods have been using. The choice and correct utilization of thesemethods are absolutely necessary. Technology forecasting prevents firms from fallinginto the halls ; and illuminates their ways like a lighthouse. Technology Planning,which uses technology forecasting outcomes as input datas, presents many modelsto firms regarding transition timing and phases from a technology used by the firm tothe new technology. These models include many means like technology forecasting,technology life cycle, technology assestment, technology roadmapping. While firmsare carrying out their Technology Plannings, they use sectoral foresight efforts andaccordingly sectoral foresight efforts use national foresight efforts as guidelines. Bymaking a choice through possible future fields,technology foresight tends to exposethe difference between the selected field?s future conditions (10-20 years) and currentconditions; and displays what will have to be done in terms of reaching thedetermined targets. Thus; it helps to find the optimal one among many possiblefutures and to embody the selected future. This study consists of four sections; in thefirst section Technology Management, in the second section TechnologyForecasting, in the third one Technology Foresight and in the last one TechnologyPlanning issues are examined.