Yunanistan'ın kuruluşundan günümüze genel dış politikası
The foreing policy of Greece since its foundation
  1. Tez No: 191677
  2. Yazar: BAŞAK KARACAN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİHAK ALPKAN, PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN, Y.DOÇ.DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ivÖZETYUNANİSTAN'IN KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZETEZİN BAŞLIĞI:GENEL DIŞ POLİTİKASIBAŞAK KARACAN AKINYAZAR ADI:Bu çalışmada Yunanistan'ın kuruluşundan günümüze kadaruluslararası siyasette izlediği rol, uyguladığı politik manevralar, ulaşmayaçalıştığı hedefler ve diğer ülkelerin Yunanistan üzerinden yürüttükleripolitikalardan bahsedilmiştir. Teze başlarken Yunanlılar'ın tarihi ve kimliğihakkında detaylı bilgi verilmiştir.İlerleyen bölümlerde Yunanlılar'ın Osmanlı Devletine neden ve neşekilde isyan ettiği, isyanı hazırlayan sebeplere yer verilmiştir. AyrıcaYunanistan'ın nasıl kurulduğu ve kurulduktan sonraki hedefleri açıklanmıştır.Sonrasında Yunanistan'ın Balkan Savaşlarındaki konumu, savaşlarsüresince yürüttüğü siyaset anlatılmıştır.Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışını sağlayan I. Dünya SavaşınaYunanistan da dahil olmuştur. Çalışmada I.Dünya Savaşında Osmanlıİmparatorluğuna karşı büyük devletlerin Yunanistan üzerinden yürüttüğüsiyaset detaylı incelenmiş, Yunanistan'ın savaştan kazanımları irdelenmiştir.Ayrıca II. Dünya savaşına kadar Yunanistan'ın izlediği dış siyasetirdelenmiştir. Dünyayı derinden etkileyen II. Dünya Savaşı'nın Yunanistan'dane şekilde ceryan ettiği, Yunanistan'ın izlediği siyaseti ve sonunda elde ettiğikazanımları açıklanmıştır. Savaş sonrasında Yunanistan'ın geçirdiği içsavaşı, ülkenin ayrıldığı kampları ve bu iç savaşın ne şekilde sonaerdirildiğine yer verilmiştir.Komünist S.S.C.B. ile Amerika arasındaki rekabet soğuk savaşıdoğurmuştur. Çalışmada Yunanistan'ın soğuk savaş süresince yürüttüğü dışpolitika ile büyük Yunanistan hayalini gerçekleştirmek üzere yaptığı siyasiuygulamaları da yer almaktadır. Soğuk savaş sürerken Yunanistan AB'yegirmiş uzun soluklu bir entegrasyon süreci geçirmiştir. Bu süreç detaylı olarakirdelenmiştir.Son olarak soğuk savaşın bitiminden günümüze Yunanistan'ındeğişen dış politikası anlatılmış ve sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTHE FOREING POLİCY OF GREECE SINCE ITSTEZİN BAŞLIĞI:FOUNDATIONBAŞAK KARACAN AKINYAZAR ADI:In this work, the Greek foreign policies, political maneuvers andobjectives are analyzed. Other countries? attempts to use Greece to gainadvantage are also explained. At the beginning of the work, the history ofGreece and identity of Greek nation is covered.The Greek revolution against the Ottoman Empire, the causes ofuprising, the foundation of the Greek country and their initial goals are listedwith the position of Greece in Balkan wars.The study continues with the Greece?s involvement in the World War Iafter which the Ottoman Empire collapsed. Further, the politics of bigcountries applied through Greece are deeply examined and theachievements of Greece are detailed.Following the foreign policies of Greece until and during the WorldWar II, the effects of the war and the realized benefits of the applied politicsfor Greece are examined. Then, the Greek civil war, formation of the campsand the termination of the civil war are detailed in this work.Later, the foreign policies of Greece during the cold war, which wasstarted by USA and SSCB, are examined. As this cold war period plays animportant part of the Greece?s integration into the European Nations, a wholechapter is dedicated to this topic.The pen-ultimate chapter of this study, the post cold war foreignpolitics of Greece is examined and the last chapter is for the conclusionsderived from the complete political history of Greece.