Bulgaristan ve Romanya'da kurulacak A.B.D üslerinin bölgeye olası etkileri
The probable affects of the U.S. bases to the region, which will be established in Bulgaria and Romania
- Tez No: 191687
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETTEZİN BAŞLIĞI : BULGARİSTAN VE ROMANYA'DA KURULACAK ABDÜSLERİNİN BÖLGEYE OLASI ETKİLERİYAZAR ADI : ENVER AKSOYKaradeniz'in güvenliği ve istikrarı sadece bölge ülkeleri için değil, başta Avrupave ABD olmak üzere tüm dünya açısından önem arz etmektedir. Dünya üzerindeABD'nin savaş gemilerini sokamadığı ve Türkiye'nin bariz üstünlüğü bulunan tekdeniz olan Karadeniz bu özelliğini yitirmek üzeredir. Siyasi, askeri ve ekonomik tümkanallardan bölgeye nüfuz etmeye çalışan ABD'nin bu girişiminin arkasında neleryattığını ortaya çıkarmak büyük önem arz etmektedir. Ayrıca, Bulgaristan veRomanya'daki ABD üslerinin Karadeniz'deki statükoyu değiştirme potansiyeli deortaya konmalıdır. Bu amaçla literatür taraması şeklinde hazırlanan tezde;Tarihi, coğrafi, ekonomik ve askeri açılardan Karadeniz bölgesinin özellikleri;Karadeniz'de 1936 yılından beri barışı koruyan Montrö sözleşmesine ilişkin görüşler;Değişik açılardan ABD'nin Karadeniz bölgesine olan ilgisi; Karadeniz'in yeni aktörleriolan Bulgaristan ve Romanya'nın bakış açısıyla ne istedikleri; Karadeniz'de dikkatealınmadan hiçbir şey yapılamayacak dev bir ülke olan Rusya'nın rolü; Türkiyecephesinden Karadeniz'e ilişkin yapılanlar ve yapılması gerekenlerortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTOPIC : THE PROBABLE AFFECTS OF THE U.S. BASES TO THEREGION, WHICH WILL BE ESTABLISHED IN BULGARIA AND ROMANIAAUTHOR : ENVER AKSOYThe security and stability of the Black Sea region not only constitutesimportance for the peripheral countries, but for all the world, especially for the U.S.and Europe. Being the only open sea area all over the world that the U.S. warshipscannot enter freely, and the only sea having clear Turkish superiority, Black Sea isabout to loose this speciality. It is very important to clarify the efforts of the U.S. whichtries to enter the region by using all channels including diplomatic, military andeconomic means. Besides, the potential of the U.S. bases in Bulgaria and Romaniafor changing the ?status quo? in Black Sea is also to be brought up. Therefore, in thisthesis which is prepared via literature research;The properties of Black Sea region in context of historical, geographical,economic and military perspectives; The opinions on the Montreux declaration whichhas been protecting the peace in Black Sea since 1936; The interest of the U.S. onBlack Sea region from different points of view; The demands of Bulgaria andRomania, the new actors of Black Sea, with their angle of view; The role of giantRussia which can make everything in Black Sea almost impossible without beingtaken into account; The things done and must be done in Black Sea by Turkish frontare being tried to be brought up.