Avrupa Birliği'ndeki istihdam stratejileri ile Türkiye'deki istihdam stratejilerinin ekonomik anlamda karşılaştırılması
Comparison of employment strategies in European Union countries and in Turkey on the bases of economy
- Tez No: 207341
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yirmi birinci yüzyıla girerken dünya, geleneksel siyasi blokların ortadan kalktıgı, her alanda liberal egilimlerin güçlendigi, teknolojik gelismelerin bas döndürücü bir hızla ilerledigi `Küresellesme' adını verdigimiz bir süreçten geçerken; bu süreç ülkeleri serbest piyasa ekonomisinin temel paradigması olan `Rekabet'le tanıstırmıstır. 2.Dünya Savası sonrasında artan teknolojik gelismeler üretim faktörlerinin ülkeler arasında benzerlik göstermesi ve küresellesme olgusuyla, ulus ticarette basarı unsurunun mutlak üstünlüklerden rekabetçi üstünlüklere geçtigi dünyamızda bu basarı artık ülke bazında degil isletmeler bazında ölçülmektedir.Günümüzde yasanan bu ekonomik, sosyal ve teknolojik gelismelerle birlikte rekabet gücünü artırabilme adına isletme yapıları da degismis; isletmeler içersinde dinamik yapıları ve degisime gelisime hızlı adapte olabilen KOB'lerin önemi artmıstır. stihdam, üretim ve katma deger bakımından ülke ekonomilerinde önemli paya sahip olan KOB'lerin önemi AB'ne Entegrasyon sürecinde yeniden gündeme gelmistir. AB'ne adaylık statüsüne hak kazanan Türkiye için pek çok alanda kat etmesi gereken zorlu ancak asılabilir bir entegrasyon süreci baslamıstır; AB dıs ticaret ve rekabet konularında uyum çerçevesinde KOB'lerinde bu zorlu sınavdan geçmeleri gerekmektedir. Çalısmanın birinci bölümünde isletmeler içersinde dinamik yapıları ve degisime gelisime hızlı adapte olabilmeleriyle dikkatleri üzerine çeken KOB'ler üzerine genel bir degerlendirme yapıp; Türkiye'de ve AB'de KOB tanımı , Türkiye'de KOB tarihsel gelisimi, KOB'lerin özellikleri, avantaj ve dezavantajları ele alınacak, KOB sorunlarına deginilip çözümler önerilecek. Çalısmanın ikinci kısmında ise hem AB hem de Türkiye Ekonomisinde KOB'lerin payı ve önemine deginilecek; KOB politikaları degerlendirilecektir. Çalısmanın üçüncü bölümünde ise AB Bes Yeni Üyesi olan Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'nın genel durumu ve KOB Politikaları incelenecektir. AB'ne yeni üye olan ülkelerle ülkemizin KOB Politikaları incelenip karsılastırılacak, ülkelerin KOB politikalarına deginilecektir. Çalısmamızın dördüncü bölümünde ise Rekabet Politikası üzerinde durulacak; tanımı, hedefleri, AB Rekabet Politikası ve Türkiye'nin Rekabet Politikasına Uyumu incelenecek ve son kısmında ise Rekabet ve KOB Politikaları üzerine bir degerlendirme yapılacaktır. Sonuç bölümünde ise bu tez çalısmasıyla ulasılmak istenen sonuçlar ortaya konacaktır ve bu alanda Türkiye'nin AB'ne entegrasyon sürecinde rekabet gücünü artırabilecegi bu süreçten en faydalı sekilde nasıl çıkabilecegi üzerine degerlendirmeler yapacagız.
Özet (Çeviri)
In the 21th century inside the period of globalization the world has becoming such a place where the national political block?s has been done away, the liberal aims get stronger and tecnology has improved so fast. While we pass this globalization period the free market economy bring our our life `competition?. In new century the meaninig of autarchy has dissepared, increasing competitive power has taken it?s place. After the 2.World War the development in the technology, the factors of the production and it?s management has become similar in all the world by the help of globalization; this also bring the importance of the competitive power in our lifes instead of absolute advantage. And all this change has shown it?s affects espeacialy on the companies not on countries. With the aim of the change in the companies the SME?s has become more important by the help of their dinamic and fast adoptable structure. Also their role has become agende with the integration to EU. The integration of the SME?s are realy important on EU?s competitive policy. In first part of our thesis we will try to make a general evaluation on SME?s which has a dynamic and easly adoptable structure to development and differences inside the all enterprises. Also we will mention the definition of SME?s in EU and Turkey, Historical period of SME?s in Turkey, properties of SME?s, advantages and disadvantages of SME?s and solution proposol to the SME?s problems. In second part we will mention on SME?s imprtance on Turkey?s and EU?s economy and also we will look at the SME?s policy on Turkey and EU. In the third part of our thesis we will mention the new five members of EU; (Hungary, Polond, Romania, Bulgarian, Chez Republic), the general situatin and SME?s policy in this countries and comperatives with Turkey. In fourth and last part we will talk on the Competition Policy; definition and target of Competition Policy, EU?Competition Policy nd Turkey?s adaptation on this Competition Policy. On conclusion we will tell the results which we plan to reach by the help of this thesis. We will try to tell the way of Turkey?s improvement on the competitive power and SME?s Policy on the way of EU integration period.