Romantizm ışığında Francisco Goya gravür ve litografilerinin yüksek öğretimde özgünbaskı uygulama atölyelerindeki eğitsel boyutu
Educational dimension of Francisco Goya's etchings and lithographies through the light of romanticism in printmaking lectures at universities
  1. Tez No: 191704
  2. Yazar: SEYDİ MURAT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETBaşlangıçta salt çoğaltım amacıyla kullanılan özgün baskıresimteknikleri, gelişen teknoloji karşısında işlevini yitirmiştir. Ancak son birkaçyüzyıl içerisinde ifade arayışı içindeki toplumlar için özgün baskıresim, buamacı yerine getirmek için estetik ifade aracı olarak Plastik Sanatlar alanındayerini bulmuş ve yeniden gündeme gelmiştir.Yükseköğrenimde özgün baskı alanında teknik gelişmelerin hızlaçoğalması bazı alternatif teknikleri (dijital baskı, karışık baskı ve modern baskıteknikleri gibi) ortaya çıkarmıştır. Buna rağmen plastik sanatlar alanında özgünçalışmaların oluşturulabilmesi için teknik ve teknolojik gelişmeler yeterlideğildir. Plastik sanatlar alanında yetkinleşmenin alt yapısını her zaman ve heryerde kopya yöntemi oluşturmuştur. Öğrenci ne kadar çok kaynak görürse,görsel ve teknik deneyimi de o kadar artar. Çok çizdiği zaman bu görsel birikimkalıcı olmakta ve bunları yeni anlatımlarında kullanabilmektedir.Teknik ve görsel yetkinliğin sağlanmasının kaçınılmaz olduğu özgünbaskıresim alanında ise kopya yapmak zorunlu bir deneyim halini alır. Ancakbu anlamda kimden faydalanacağımız, kimden kopya yapacağımız önemli birşeydir.Türkiye'de ki yüksek öğrenim kurumlarında özgün baskı atölyeleri ile ilkkez tanışan öğrencilerin nadiren başvurdukları Goya aslında kaynak bir kitapgibidir. Goya'nın 4 başlık halinde topladığı gravür ve litografileri öğrencilerinözgün baskı konusundaki ilk gelişimlerinde yapılacak kopyalarda örnek olacakniteliktedir. Yüksek öğretimde güzel sanatlar eğitimi veren kurumların özgünbaskı atölyelerinde uygulanan litografi ve metal gravür tekniği ile ilk defakarşılaşan öğrencilerin resim bilgilerinin yanında teknik yeteneğe de sahipolabilmeleri için en basit ve yalın örnek olarak Goya'nın çalışmaları (eserleri)gösterilebilir.Goya'dan öğrenmek sadece teknik ve teknik yetkinlik ile sınırlı değildir,onun hayata karşı duruşu ve toplum bilinci, insani varoluşu öğrenci için büyükbir örnek teşkil edecektir. Goya'nın her anlamda ki varoluşu ve çalışmalarıöğrencilerin dağarcığında önemli bir deneyim oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPrintmaking techniques, which were used only for the purpose ofmultiplication at the beginning, lost its function with the improving technology.However, in the last couple of centuries it found its place in the Plastic Arts asa tool of esthetic expression in order to carry out its purpose in thecommunities who were looking for a way to express themselves. And, by thatway it takes its place in the agenda today.The rapid increse of printmaking techniques in higher education hascreated some alternative techniques such as digital print, mixed print, modernprint, etc.). However, techniques and the technological developments are notenough in order to form original studies in Plastic Arts field. Plastic Art'sinfrastructure has always been based on copying. Students' visual andtechnique experiences increase as they see more sources. When it is drawnmany times, that visual accumulation becomes permanent and can be used intheir new expressions. In this case who we copy from is very important andfundamental.Goya is a kind of source book for the students who attend theprintmaking workshops for the first time in the graduate schools in Turkey.Goya?s book consists of 4 chapters. His engravings and lithographies have thebasic features to be copied at students' first steps in printmaking field.Goya's works can be shown as basic samples to the students who meetwith lithography and metal engraving techniques for the first time in theprintmaking workshops in the graduate schools that offer Fine Arts education.Learning from Goya is not limited to technique, but it also sets a greatexample for the sturdents with his point of view, social consciousness andhumanitarian existence. Goya's existence in every point and his works wouldcreate a great experience for the students.