İlköğretim 5.sınıf öğretmenlerinin empati becerileri ile ilköğretim 5.sınıf öğrencilerinin akademik başarıları arasındaki ilişki
The relation to the 5th grade primary school teachers emphatic skills and the 5th grade primary school students academic success
- Tez No: 191709
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEV ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETAraştırma, İlköğretim 5.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarının, öğretmenlerinempatik beceri düzeylerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek ve ayrıcaöğretmenlerin empatik becerileri ve öğrencilerin akademik başarıları ile ilişkili olabileceğidüşünülen bazı değişkenleri incelemek amacıyla yapılmıştır.İlişkisel tarama modeli uygulanan araştırmanın örneklemini, rastlantısal olarak seçilen72 devlet okulunda çalışan, 212 ilköğretim 5.sınıf öğretmeni ve bu öğretmenlerin öğrencileriolan 9242 kişi oluşturmaktadır.Öğretmenlerin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, sahip oldukları çocuk sayısı,meslekteki hizmet yılı, öğretmenlik eğitimi veren bir okuldan mezun olmaları, iletişimdersi/semineri almaları ve sınıf mevcutları hakkında bilgi edinmek amacıyla, araştırmacıtarafından geliştirilen Demografik Veri Formu(D.V.F) kullanılmıştır. Öğretmenlerin empatibeceri düzeylerini belirlemek amacıyla, iç güvenirliği ve geçerliliği Üstün Dökmen tarafındansınanan; Empati Beceri Ölçeği B Formu kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin akademikbaşarılarını tespit etmek amacıyla, okul idaresinden; 5. sınıf öğrencilerinin Türkçe,Matematik, Fen ve Sosyal Bilgiler derslerinin 1.dönem karne notları alınmıştır.Araştırmada elde edilen verilere, frekans, yüzde ve ANOVA analizleri uygulanmıştır.İstatistiksel anlamlılık düzeyleri. 05 olarak kabul edilmiştir.İstatistiksel işlemler sonucunda elde edilen bulgular; öğrencilerin akademikbaşarılarının, öğretmenlerin empati becerilerine göre farklılaşmadığını göstermektedir.Öğrencilerin akademik başarılarının, öğretmenin yaşı değişkenine göre farklılaştığı;öğretmenin yaşı arttıkça öğrencilerin akademik başarılarının arttığı ortaya çıkmıştır.Öğrencilerin akademik başarılarının öğretmenlerin cinsiyetine bağlı olarak değişmediğiancak, öğrencilerin cinsiyetlerine bağlı olarak akademik başarılarının farklılaştığısaptanmıştır. Kız öğrencilerin akademik başarılarının, erkek öğrencilere oranla arttığıgörülmüştür. Öğrencilerin akademik başarılarının öğretmenlerin öğretmenlik eğitimi veren birokuldan mezun olması değişkenine göre farklılaştığı; öğretmenlik eğitimi veren bir okuldanmezun olan öğretmenlerin daha başarılı öğrenciler yetiştirdiği görülmüştür. Öğrencilerinakademik başarılarının öğretmenlerin meslekteki hizmet yılı değişkenine göre farklılaştığı;hizmet yılı arttıkça öğrencilerin akademik başarılarının arttığı ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin1akademik başarılarının, öğretmenlerin iletişim dersi/semineri alması değişkenine görefarklılaşmadığı görülmüştür. Öğrencilerin akademik başarılarının öğretmenin medeni durumudeğişkenine göre farklılaştığı ve evli öğretmenlerin daha başarılı öğrenciler yetiştirdiği ortayaçıkmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarının öğretmenlerin sahip olduğu çocuk sayısınagöre farklılaştığı; öğretmenlerin sahip olduğu çocuk sayısı arttıkça öğrencilerinin akademikbaşarılarının arttığı görülmüştür. Öğrencilerin akademik başarılarının sınıf mevcududeğişkenine göre farklılaştığı; sınıf mevcudunun azaldığı sınıflarda akademik başarının arttığıortaya çıkmıştır Öğrencilerin akademik başarılarının, uygulama yapılan okuldaki öğrenciailelerinin sosyoekonomik düzeyi değişkenine göre farklılaştığı; üst sosyoekonomik düzeyitemsil eden ailelerin çocuklarının yer aldığı okulda öğrenim gören öğrencilerin daha başarılıolduğu görülmüştür.Öğretmenin empati becerilerinin, öğretmenin yaşı değişkenine göre farklılaştığı veöğretmenin yaşı azaldıkça öğretmenlerin empati becerilerinin arttığı ortaya çıkmıştır. Eldeedilen sonuçlar; öğretmenlerin empati becerilerinin, öğretmenin öğretmenlik eğitimi veren birokuldan mezun olması, meslekteki hizmet yılı, iletişim dersi/semineri alması, medeni durumu,sahip olduğu çocuk sayısı, sınıf mevcudu ve uygulama yapılan okuldaki öğrenci ailelerininsosyoekonomik düzeyi değişkenlerine göre farklılaşmadığını göstermektedir. İlgili sonuçlar,bulgular ve yorum kısmında tablolaştırılarak verilmiştir.2
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe survey was carried out to dedect whether 5th grade primary school studentsacademic success may alter according to the teacher?s level of emphatic skills and also toinvestigate some variables which can be related to the teachers? emphatic skills and thestudents? academic success.The survey in which the Relational Method applied, consists of 212 5th gradeteachers who are employed at 72 state schools, and their 9242 students.To provide information about the teachers? sex, age, marital status, the number ofchildren they have, what year they are in their careers, whether they graduated from a teachertraining institution, whether they got communication seminars and the number of studentspresent in their classes, D.D.F (Demographic Data Form) , prepared by the surveyor, wasused . To determine the teachers? level of empathy, the Empathic Skills Measure Form-B,prepared by Üstün Dökmen, was used. During the survey students? first term Turkish, maths,science ,social-sciences marks were taken from their reports to determine their academicsuccess.Frequency, percentage and ANOVA analyses were applied to the data of the survey.Statistical significance level were accepted to be 0,5.The outcomes obtained as a result of the statistical analyses indicate that the academicsuccesses of the children don?t differ from each other due to the teachers? emphatic skills .Italso appeared in the survey that the students? academic success changes due to the teacher?sage and as the teacher?s age increase, the students? academic success increase too.It was found that the students? academic success doesn?t change due to the teachers?gender but it changes due to their own gender.The success of the female students was observed to go up in comparision to the maleones. The students? academic success change due to the fact that the teachers graduated froma teacher training program and the teachers graduated from such a program were observed toeducate more succesful students. It also appeared that the students? academic success changesaccording to the teachers? duration of experience at their job and as this duration increases,1students?academic success increases collaterally. It was found that the students? academicsuccess doesn?t change due to teachers? having attended to communication seminars. Theresults indicated that the students? academic success changes due to teachers? marital statesand married teachers were observed to educate more successful students. It was also found inthe survey that the more children the teachers have, the better education they give. Thestudents? academic success also changes according to the number of students present in theirclasses and as the number decreased, the academic success increased adversely. The students?academic success changes due to the social-economic status of the students? families in theschool that the survey applied, and the students being educated at the school where there arestudents whose families represent high social-economic states are more successful.It appeared that the teachers? emphaty skills changed due to their age and the youngerthey were, the higher their empathy skills might go up.The results of the survey indicate thatthe teachers? being a teacher training institition grauate, their experience in the job, havingattended communication seminars, their marital status, the number of children they have, thenumber of students? present in their classes and the social-economic states of the families atthe school at which the survey was applied have no effect on the teachers? emphatic skills.The relevant results are explained in tables in the Findings and Discussion Section.2