Türkiye' de okullarda kalite hareketi: Özel Robert lisesi okulu örneği
Quality movement at schools in Turkey: Robert College case study
- Tez No: 191710
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çağımızda hayatın her alanında ve özellikle eğitim alanında kalite ve sürekligelişimin sağlanması vazgeçilmez ve tartışılmaz bir şart olmuştur. şte bu doğrultuda bukavramlar eğitim kurumlarının hedefleri belirlenirken birinci önceliği taşımaktadır. Buönceliklere uygun olarak günümüzde yetiştirilen öğrencilerin ömür boyu öğrenmeyisürdürebilen, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmiş, sosyal ve kültürel rollerüstlenebilen bireyler olması amaçlanmaktadır.Bu doğrultuda Millû Eğitim Bakanlığı 1999 yılından itibaren eğitim alanında ulusalkalite hareketini başlatmıştır. Eğitimde kalite okulun kalitesidir. Bu aşamada da okulyöneticisine çok fazla görev düşmektedir. Bu çalışmada amacımız eğitim sistemimizigeçmişten günümüze kadar inceleyerek eğitim kurumlarında uygulanmakta olan kaliteçalışmalarını araştırmak, etkili okul, etkili lider kavramları üzerinde durmaktır. Ayrıcaokullarımızda bu çalışmaların uygulanabilirliğinin ne durumda olduğu, okullarımızın altyapısının buna hazır olup olmadığı, uluslar arası ölçekte öğrencilerimizin başarı durumununtespitidir.Yeniden yapılanma ülkemiz eğitim sistemi için neden gereklidir ve yenidenyapılanma sırasında nelere dikkat edilmelidir? Tüm bu sorulara, uzman görüşlerine de yervererek cevap aramaktayız. Bu bağlamda okul örneği olarak seçmiş olduğumuz Özel RobertLisesi'nin işleyişi, örgüt yapısı, öğrenci ve veli profili, hizmet alanların ve hizmet verenlerinbeklentileri nelerdir ve karşılanabilmekte midir? Özel Robert Lisesi kalite hareketininneresindedir, neler uygulanmaktadır, başarı nasıl elde edilmektedir? Okulun dış çevre ileilişkileri nasıldır? Tüm bu sorulara yanıt arayarak, Özel Robert Lisesi incelenmiştir.Araştırma niteliksel bir araştırma olup, alan taraması ve görüşme tekniklerine yer verilmiş,birincil ve ikincil veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age on every area of life, especially on the educational area, maintainingquality and continuous development are an indispensable and unquestionable must. Now atthis point those concepts are being the primary targets while determining the targets ofeducational institutions. According to those priorities the students who are being educated atthose days are aimed to be the ones who can learn lifelong, the ones who have developed theability of creative and critical thinking and also the ones who can take social and culturalroles.At that direction since 1999 The Ministry of Education has started the nationalquality movement at educational field. Quality at education is the quality of the school. Atthat stage, director of school receives quite a lot of duties. Our aim at this study is whileanalyzing our educational system from past to now, making a study on quality action atschools and emphasizing on effective school and effective leader. Besides these, we aimed tosearch the position of the applicability of this action at our schools, also to see whether theinfrastructure of our schools are ready for this action or not, and to determine our studentssuccess at international criterion.Why is reengineering needed for our educational system and what should we considerduring the reengineering? We are looking for answers to all these questions, mentioningexpert views. At that context we are looking for construction, organizational structure,student and parent profile of Robert College which we have chosen as a sample school. Whatare the expectations of customers and service suppliers and are they being met in thatschool? On which part is Robert College at quality action, what are being applied, and how isthe success gained? How are the relations of the school with external environment? Bylooking for an answer to all these questions Robert College has been analyzed.The study is a qualitative analysis, field research, interview techniques, primary andsecondary data have been used in it.