Silahlı Kuvvetler Bando Okullar Komutanlığı'ndaki trompet eğitiminde nefes ve diyafram çalışmasının enstrüman başarısı üzerindeki etkisi
The effects of giving more time to breath and diaphragm training on their Band Schools of Armed forces
- Tez No: 191711
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ KAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBu çalışmada trompet derslerinde nefes ve diyafram çalışmasına zaman ayrılmasınınenstrüman başarısı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmaya Silahlı Kuvvetler BandoOkulları Komutanlığı'ndaki hazırlık 9. sınıf trompet öğrencileri katılmıştır. 13 öğrencidenoluşan araştırma grubu 6'sı kontrol ve 7'si deney grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Her ikigruba da araştırma öncesi öntest olarak 25 sorudan oluşan bilgi testi ve 20 maddeden oluşanders içi gözlem formları uygulanmıştır. Deney grubu derslerden önce araştırmacının çeşitlikaynak taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda hazırladığı nefes ve diyafram çalışmalarınıuygulamışlardır. Kontrol grubu ise nefes ve diyafram çalışması yapmadan derslerine devametmişlerdir. 14 hafta sonunda, deney ve kontrol gruplarına araştırma başında öntest olarakuyguladığımız 25 soruluk bilgi testi ve 20 maddeden oluşan gözlem formları her iki gruba dasontest olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler Mann Whitney-u testi kullanılarak analizedilmiştir. Yapılan istatistiksel işlem sonucunda deney ve kontrol gruplarının derse ilişkintutum puanları arasında anlamlı farklılık göstermediği görülürken, sonbilgi testi puanlarıarasında deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe effects of giving more time to breath and diaphragm training on theirinstrument success have been studied, considering the difficulties encountered bystudents playing trumpets in Band Schools of Armed Forces Nine grade trumpetstudents participating this study were divided into two groups as experiment and controlgroups and the experiment group underment brcath and diaphragm training preporedbye the researcher.Control group wenton its regular Schedule.the data after 14 weekshas been analyzed with Mann Whitney-u test. According to test results. Theexperiemental process that is done according to these results is increasing the success ofthe students in the experiement group whitout effecting their behaviour negatively to thelesson.VI