Algılanan esenlik ölçeğinin (Perceived Wellness Scale] geçerlilik ve güvenilirlik çalışması ve beden eğitimi öğretmenlerinin esenlik algıları
Validity and reliability study of perceived Wellness Scale and pe teacher's Wellness Perceptions
  1. Tez No: 191712
  2. Yazar: SERKAN MEMNUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ALGILANAN ESENL K ÖLÇE N N (PERCE VED WELLNESS SCALE)GEÇERL L K VE GÜVEN L RL K ÇALI MASI VE BEDEN E T MÖ RETMENLER N N ESENL K ALGILARIÖZETBu ara tırmanın amacı iki alt hedefe dayanmaktadır. Bunlardan birincisi, Troy, Beznerve Steinhardt tarafından geli tirilen (1997) ?Algılanan Esenlik Ölçe i? (Perceived WellnessScale)'nin geçerlilik ve güvenilirlik çalı masının yapılmasıdır. kinci amaç ise bu ölçe inbeden e itimi ö retmenlerine uygulanarak, beden e itimi ö retmenlerinin sahip olduklarıesenlik düzeylerine ili kin algılarının ortaya konulmasıdır.Geçerlilik ve güvenirlik uygulaması için seçilen de i ik bran lardaki 370 ö retmenealgılanan esenlik ölçe i ön test ve son test düzeninde uygulanmı tır. Geçerlilik ve güvenirlikiçin gerekli olan madde analizleri yapılarak belli kriterlere uymayan ölçek maddeleriçıkarılmı tır.Geçerlilik ve güvenilirlik analizleri için ilkö retim ve liselerde çalı an 370 ö retmeneön test ve son test eklinde iki uygulama yapılmı tır. Ö retmenlerin yüzde seksenbe iilkö retim kademesinde olup yüzde onbe i lise kademesinde ö retmenlik yapmaktadır.Birinci uygulamada standartla tırılmı alfa de eri ,8184; ikinci uygulamada ise ,8339 olarakbulunmu tur ve genel olarak geçerlilik olumlu yorumlanmaktadır. Ön test ve son test içinbütün maddeler ve altı alt boyutu te kil eden duygusal, fiziksel, spiritüel, sosyal, entelektüelve psikolojik alt boyutlar için yüksek korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VAL D TY AND REL AB L TY STUDY OF PERCE VED WELLNESS SCALE ANDPE TEACHER?S WELLNESS PERCEPT ONSSUMMARYThe objective of this study is based on two sub-purposes. The first is to prove thevalidity and reliability of the ?perceived wellness survey? developed by Adams , Benzer, andSteinhardt (1997). The second aim is to apply this survey to PE teachers to disclose theirperception of their perceived wellness level.For validity and reliability analysis, a pre-test and post-test is applied to 370 teachersin Primary and High Schools throughout Istanbul.