Okul motivasyonunu değerlendirme ölçeği yapılandırılması ve güvenirliği
School motivation assessment scale arrangement and reliability
- Tez No: 191720
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
OKUL MOT VASYONUNU DEĞERLEND RME ÖLÇEĞYAPILANDIRILMASI VE GÜVEN RL Ğ(Yüksek Lisans Tezi)Fazilet YavuzÖZETBu çalışma Türkiye'de yaşayan ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerininokul motivasyonlarını ölçebilen likert tipi bir ölçek yapılandırmayı vegüvenirliğini test etmeyi hedeflemiştir. lk aşamada deneme ölçeğioluşturulmuş ve uygulama sonucunda elde edilen verilere madde analiziyapılmıştır. Bu analizin sonucunda madde kalan korelasyon katsayıları 0.30'unaltında kalan maddeler ölçekten çıkarılarak ikinci deneme formu elde edilmiştir.kinci denemelik ölçek yeni bir gruba uygulanarak elde edilen verilere faktöranalizi yapılmış ve tek boyutluluğun sağlanması amacıyla birinci faktördışındaki diğer faktörlere yüklenen maddeler ölçekten çıkarılarak, asıl ölçekoluşturulmuştur. 35 maddelik ölçek üzerinden yapılan yeni uygulamasonucunda yapılan madde analizinde bir maddenin korelasyonu 0.20'un altındaolduğu için ölçekten çıkarılmış, ölçek 34 madde kalmıştır. Geliştirilen bu 34maddelik ölçeğe ?Okul Motivasyonu Ölçeği? adı verilmiştir. Güvenirlik analiziiçin, test tekrar test, içtutarlık, iki yarım güvenirlik ve madde analizi yöntemlerikullanılmıştır.Bu çalışmada ayrıca bir alt amaç olarak geçerlik adına bir uygulamayapılarak öğrencilerin okul başarıları ve bazı demografik özelliklerinin okulmotivasyonuyla ilgisi incelenmiştir. Bu bağlamda, Okul MotivasyonuÖlçeğinden alınan puanlar kızlar ve erkekler, öğrencilerin Türkçe, Matematik,ngilizce, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinden aldıkları karne notları, anneve babalarının öğrenim düzeyi, annelerinin çalışıp çalışmadığı, kardeş sayısı vekaçıncı çocuk oldukları yönünden ve özel okul öğrencileriyle devlet okuluöğrencilerinin ortalamaları açısından değerlendirilmiştir.Yapılan ölçek geliştirme çalışmasının sonucunda, güvenilir olduğusaptanan bir okul motivasyonu ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SCHOOL MOTIVATION ASSESSMENT SCALEARRANGEMENT AND RELIABILITYMSc ThesisFazilet YavuzSUMMARYThis study aims to devise a Likert-Type Scale which can assess theschool motivation of 7th grade students who live in Turkey and it also aims totest the reliability of this scale. In the first step, a trial scale was devised anditem analysis was applied to the data obtained as a result of the application.The second trial form was obtained by omitting the items with a correlationquotient of alpha if item deleted, below 0,30 as a result of this analysis. Factoranalysis was carried out by applying the second trial scale to a new sampleand, to achieve a one dimensioned scale, the final scale was devised byomitting all the items except in factor 1. The scale was reduced to a 34 itemscale, because, as a result of an item analysis following a new application onthe 35 item scale, the item-total correlation of an item was found to be below0,20. The 34 item scale thus formed was called ?School Motivation Scale?. Themethods of retesting, internal consistency, split-half reliabilities and itemanalysis methods were used for the purpose of reliability analysis.Besides these, as a secondary aim, a validity study was carried out inorder to see the relation between students? academic success and somedemographic variables. In this context, the scores obtained from SchoolMotivation Scale have been evaluated in terms of gender, various factors liketheir marks in Turkish, Maths, English, Social Sciences and Science lessons,their parents? education level, whether or not the mother works, number ofsiblings and order of birth and the average marks of private and state schoolstudents.As a result of the scale development study, a school motivation scalewhich proves to be reliable and valid has been conducted.