İlköğretim öğrencilerinin sokak çocuklarına yönelik algılarının belirlenmesi ve bu algılara dayalı bir yetişkin eğitimi programının uygulanması
Defining primary student's perception of street children and establishing program for adults under the light of the research results
- Tez No: 191719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim öğrencilerinin sokak çocuklarına yönelik algıları belirlenmişve çocukların algıları doğrultusunda yetişkinlere ?sokak çocukları? konulu bir eğitimprogramı düzenlenmiştir.Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi uygulaması kullanılmıştır. Budoğrultuda ilköğretim öğrencilerinin sokak çocukları hakkındaki duygu ve düşünceleriile ilgili veriler yine onlara yaptırılan ?sokak çocukları? konulu resimler yoluyla eldeedilmiştir. Öğrencilerin yaptıkları resimler kendilerine anlattırılarak sokak çocuklarınayönelik algıları daha da derinleştirilerek belirlenmeye çalışılmıştır.Öğrencilerin sokak çocuklarına yönelik algıları, onlardan elde edilen bulgulardoğrultusunda kategorileştirilmiş ve her bir kategori frekans ve yüzdeleri hesaplanaraksayısallaştırılmıştır. Öğrencilerin sokak çocuklarının; fiziksel görünümlerine,karşılaştıkları güçlüklere, duygusal durumlarına, madde kullanımlarına, suçişlemelerine, toplumdan soyutlanmışlıklarına, bir aileye sahip olup olmamalarına veaileye özlem duymalarına, kazanç elde etmelerine, barınmalarına, sokak çocuklarınınmaruz kaldıkları hava koşullarına ve öğrencilerin sokak çocuklarına yönelik sorumlulukduymalarına yönelik algıları ile ilgili vurgularından yola çıkılarak bulgularatablolaştırılmıştır.Öğrenciler genel olarak sokak çocuklarının, zor şartlarda yaşamaya çalıştıklarını veonların içinde bulundukları zor koşullardan kurtulmaları için yardım edilmesigerektiğini düşünmektedirler.Öyle ki öğrenciler sokak çocuklarının; daima karınlarının aç kıyafetlerinin yırtık, pis vebakımsız, barınacak bir yeri ve birlikte yaşadığı bir ailesi olmayan, soğuk havada vegece vakti sokaklardan çöp toplayan, zaman zaman geçimlerini sağlamak için arabacamı silen, çöplerden pet şişe ve alüminyum kutu toplayıp satan ya da dilenen, bazensigara, alkol, uçucu maddeleri kullanma gibi kötü alışkanlıkları olabilen ve hatta bazenbu maddelerin etkisi altında iken başka insanlara zarar verebilen suç işleyebilen,toplumun diğer kesimlerinden farklı olan çocuklar olarak algılamışlar ve hemresimlerinde hem de resimlerinin yorumlarında bu düşüncelerini aktarmışlardır.Öte yandan öğrencilerin bir sosyal sorun olan sokak çocuklarına yönelik algılarıbelirlendikten sonra bu algılardan yola çıkılarak; yetişkinlerin, yetiştirdikleri çocuklarıntoplumsal sorunlarla ilgili algı, duygu ve düşüncelerini model olma yoluylaetkileyebilecekleri varsayımından hareketle yetişkinlere yönelik ?sokak çocukları?konulu bir eğitim programı düzenlenmeye çalışılmıştır. Beş oturumda tamamlanmasıplanlanan eğitim programına; konu ile ilgili olarak hazırlanmış asetatların ve eğitimkitapçığının da katkısı olacağı düşünülmüştür.Kısaca toplumun en önemli kesimini oluşturan çocukların, bir sosyal sorun olan sokakçocuklarına yönelik algılarının bilinmesi ve bu doğrultuda elde edilen bulgular ışığındayeni eğitim programlarının hazırlanmasının soruna toplumsal bir bakış açısıkazandırması bakımından etkili olacağı düşünülmüştür. Bu bakımdan ilköğretimöğrencilerinin sokak çocuklarına yönelik algıları belirlendikten sonra bu bulgulardoğrultusunda yetişkinlere yönelik ?sokak çocuğu? konulu bir eğitim programıhazırlanıp uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this research; primary students? perception of Street Children is defined and under thelight of the research results an training program titled ?Street Children? for adults isestablished .In this work, content analysis technique which is a qualitative method is used. In thissense the data related to primary students? thoughts and feelings are defined through thepictures that they were asked to draw. An extensive definition was made by having thestudents describe their pictures.The students? perception concerning the street children was categorized and each categorywas calculated as frequency and percentage through the data derived from the students.The data derived from the emphasis of the students perception about the street childrenare related to;⢠their physical appearance,⢠the hassles that they have to fight with,⢠their sentiments,⢠their addictions,⢠their being alienated from the society,⢠their having a family or not having a family,⢠how they long to have a family,⢠how they earn money,⢠their being sheltered,⢠the hard weather conditions they have to bare,⢠students? perception of social responsibilities regarding street children.Generally students think that the street children are struggling with very hard conditionsand they should be saved from the difficult conditions they are in.It is so that the students perceive the street children as people who are different from therest of the society. For the students street children are always hungry, their clothes aretorn, dirty and ragged, they don?t have a place to shelter in or a family to live with, theywander around late at night collecting some rubbish, they clean car windows to earn theirliving, they collect plastic bottles or aluminum boxes from the bins, sometimes they begfor money, some of them even have some addictions such as smoking, drinking alcohol orusing fugacious materials, and sometimes they even commit crime under the influence ofsuch materials. They reveled these ideas both with their pictures and while describingtheir pictures.On the other hand, after defining the perception of the students about street children, andunder the light of these data resulted from the research work a training program aimed atadults was planned thinking that adults are modeling children with their feelings andsentiments and so the children?s perception of social problems is shaped. The trainingprogram is planned to have five sections. It is thought that the acetates and the bookletthat were prepared related to the topic would be handy.In short, defining the perception of the most important group in the society, children, andso establishing a training program was thought to be effective in the solution ?streetchildren? as a social problem.