İşbirlikli öğrenmenin problem çözmeye ve başarıya etkisi
The effects of cooperative learning on problem solving and achievement
- Tez No: 191722
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZETToplum olarak belki de yaşadığımız en büyük problem güvensiz olmamızdır.Özgüvensiz olan toplumumuzda problem çözme becerisi de çok gelişmemiştir. Problemçözme becerisi gelişmemiş olan toplumlarda ekonomik, sosyal ve kültürel gelişme de çokyavaş olmaktadır.Bu araştırmada, öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirerek,kendilerine güvenlerini sağlamada işbirlikli öğrenme yönteminin etkisi incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu, Edirne ili Keşan ilçesi Anafartalar lköğretim Okulu 2kademe 8. sınıfa devam eden 74 öğrenci oluşturmaktadır. Kontrol ve deney grubuolarak seçilen öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan etkinlikler yaptırılmış veanketler uygulanmıştır. Yapılan uygulamaların geçerlilik ve güvenirlik çalışmasıyapılmış, grupların düzeyleri eşitlenmeye çalışılmıştır.Kontrol grubundaki öğrencilere ?Genetik? ve ?Canlılarda Üreme ve Gelişme?üniteleri geleneksel yöntemle araştırmacı tarafından hazırlanan ders planı ile verilmiş,deney grubuna ise aynı üniteler yine araştırmacı tarafından hazırlanan işbirlikliöğrenme yöntemi ile verilmiştir.Uygulamaların öncesi ve sonrasında her iki gruba da Fen Bilgisi Başarı Testi,Problem Çözme Becerileri Envanteri, Fen Bilgisi Tutum Ölçeği ve Bilişüstü BecerilerAnketi uygulanmıştır.Elde edilen veriler SPSS 12 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Busonuçlara göre deney grubunda başarı kontrol grubuna göre .05 manidarlık düzeyindeanlamlı miktarda artmıştır. Problem çözme becerileri açısından ise; deney grubuöngörüldüğü gibi problem çözme becerilerini arttırmış, kontrol grubunda ise herhangibir değişim görülmemiştir. Tüm bunlara rağmen yaklaşık 4 ay süren uygulamalarsonunda her iki grupta da tutum ve bilişüstü beceriler bakımından bir değişimgözlenmemiştir. Bunun, uygulamanın tutum becerilerini ve bilişüstü becerilerinietkileyecek kadar uzun sürede yapılmamış olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaybe, the biggest problem we experience as society is that we are trustless.Also problem solving skill isn?t developed a lot in our society which is lack of self-confidence societies of which this skill isn?t developed.We used cooperative learning method in this study so as to ensure thisdevelopment. Sampling group of the survey consist of 74 students studying in 8th gradeof 2nd stage in Anafartalar Primary School. The students selected as control andexperiment group have done the activities prepared by the researcher and studies havebeen applied. Validity and reliability works of the applications done have been fulfilled,that groups are in the same level has been paid attention.The units of ?Genetic? and ?Propagation? have been taught with lesson planprepared by the researcher by using traditional method to the students of control group,on the other hand, the same units have been taught by the cooperative learning methodprepared by the researcher to experiment group.Science success tests, inventory of problem-solving skills, science attitude scaleand survey of Metacognitive skills have been applied to both groups pre and postapplications.The obtained results have been evaluated by using SPSS 12 programme. Forgroup in expected level and a remarkable difference has occurred compared to controlgroup. Experiment group has improved its problem-solving skills as required in termsof problem-solving skills, on the other hand, no change has been seen in control group.In spite of these, no change in terms of attitude and Metacognitive skills has been seen inany group at the end of the applications lasting about four months. It?s thought that itresulted from the fact that applications of this isn?t enough long to influence attitude andMetacognitive skills.