İlköğretim dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin ders çalışma alışkanlıkları ve ortamlarının incelenmesi
The study attitudes and environment of the fourth and fifth classes of the primary school pupils
- Tez No: 191723
- Danışmanlar: PROF.DR. SEFER ADA, Y.DOÇ.DR. AHMET ŞİRİN, Y.DOÇ.DR. OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin ders çalışma alışkanlıklarının veortamlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda dört alt amaç belirlenmiştir. Buamaçlar: öğrencilerin evlerinde ders çalışma ortam ve olanakları, öğrencilerin ders çalışmaortam ve olanaklarını kullanma durumları, ders çalışma alışkanlıkları ve ders çalışmalarındaöğretmenin rolünün belirlenmesidir.Çalışmada konu ile ilgili geniş bir literatüre yer verilmiştir. Araştırma verilerinin eldeedilmesi için hazırlanan anketin geliştirilmesinde, ilgili literatürün yanı sıra öğrenci, öğretmenve velilerle yapılan görüşme verilerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın amaçlarına göregeliştirilen anketin 208'i dördüncü ve 195'i beşinci sınıf olmak üzere 403 ilköğretim okuluöğrencisine uygulanmıştır.Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin çoğunluğunun ders çalışma ortam veolanaklarının yeterli olduğu ve öğrencilerin bu olanakları ders çalışama sürecindekullandıkları belirlenmiştir. Ailelerinin ders çalışma sürecine katkılarının olduğu, öğrencilerdeders çalışma alışkanlığının oluştuğu, buna karşın evlerinde ders çalışmaya başlamadazorlandıkları görülmektedir. Dördüncü sınıf öğrencilerinin ders çalışmada daha isteklioldukları belirlenirken, televizyon izlemenin genel olarak öğrencilerin ders çalışma süreçleriniolumsuz etkilediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğrencilere nasıl ders çalışacağını öğrettiği,verilen ödevleri genelde gününde kontrol ettiği, kütüphaneden nasıl yararlanacağınınöğretilmesine rağmen öğrencilerin çok az bir oranının okul kütüphanesinden yararlandıklarıbelirlenmiştir. Öğretmenlerin, öğrencilerin internetten bilgiye ulaşması konusunda daha azrehberlik yaptıkları belirlenmiştir. Araştırmanın son kısmında, araştırma bulgularından eldeedilen sonuçlara göre konu ile ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the environment and the habit of studyinglessons of the 4th and 5th grade primary school students. For this reason, four subtitles aredetermined which are as follows: the study environment and facilities of students at home,how effectively they use the environment and facilities they have, their habits of studyinglessons and the role of their teacher in this process.There are plenty of literatures related to the subject in this research. In improvement ofthe questionnaire prepared to get the research data, the data of interviews made with students,teachers and parents as well as related literature are used. The questionnaire prepared for theaim of research were answered by 403 primary school students that 208 of them is in the 4thgrade and 195 of them is in the 5th grade classrooms.According to the findings of research, it seems that most of the students have enoughenvironment and facilities, and they use these conditions during their studies of lessons. Italso shows that families contribute to the study of their children, and students began to get thehabit of studying their lessons, but it seems very difficult for them to study at home. It is seenthat the fourth grade students are eager in studying their lessons than the others, on the otherhand, television has a negative effects on the lesson study period of the students in general.Although, teachers teach the students how to study their lessons, check the homework oftheir students on time, and show them how to get books from any libraries, very few of thestudents have visited the library of their school. Another important finding is that teachers donot help or lead to their students how to use internet in their lessons effectively. In the finalpart of the research, some suggestions are put forth according to the outcomes taken from theresearch findings.