Coğrafya öğretiminde problem çözme stratejisi olarak dramatizasyonun kullanılması
Using dramatization as a problem solving strategy in geographein
  1. Tez No: 191724
  2. Yazar: İSMAİL KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZETÇalışmamın amacı, Coğrafya öğretiminde problem çözme stratejisiolarak dramatizasyonun kullanılmasının öğrencinin başarısına ve hatırlamadüzeyine etkisidir.İncelemede; Öğrencilerin problem çözme başarısını ve hatırlamadüzeyini etkilediği düşünülen temel faktörler tespit edilmiş ve aşağıdasıralanmıştır:1. Coğrafya öğretiminde problem çözme stratejisi olarakdramatizasyonun kullanılmasının öğrencinin başarısına vehatırlama düzeyine etkisi,2. Öğrencilerin cinsiyetinin başarıya etkisi,3. Ailelerin sosyo-ekonomik durumu ile eğitim düzeyininbaşarıya etkisi,4. Öğrencilerin coğrafya dersine ilgi duyma durumları vecoğrafya dersi ile ilgili değerlendirmelerinin başarıya etkisi,5. Öğrencilerin genel problem çözme stratejilerinin başarıyaetkisi,6. Öğrencilerin ders çalışma alışkanlıkları ve ders çalışmaortamlarının başarıya etkileri irdelenmiştir.Araştırmanın evreni, İstanbul İli Beyoğlu İlçesi Dilnihat Özyeğin Lisesi`dir. Araştırmanın Örneklemi ise Dilnihat Özyeğin Lisesi'nin 9/S ve 9/Tsınıflarında okuyan 76 öğrencidir. Araştırma örneklemi, deney ve kontrol2grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Uygulamaya başlamadan önce coğrafyadersinde öğrencilerin problem çözme başarısını ölçmek için ön test uygulamasıyapılmıştır. Bu uygulamanın diğer bir amacı da; öğrencilerin problem çözmeyeilişkin ön bilgilerinin eşit olup olmadığını ölçmektir. Çalışma sonundaproblem çözme stratejisi olarak dramatizasyonun kullanılmasının başarıyaetkisi aynı sorular uygulanarak somut olarak görülmeye çalışıldı. Yöntemfarklılığının hatırlama üzerindeki etkisini görmek için, son testten 8 haftasonra aynı sorularla hatırlama testi uygulanmıştır.Diğer taraftan öğrencilerin başarılarına; ders çalışma alışkanlıklarının,coğrafyaya ilgilerinin ve ailelerinin sosyo-ekonomik seviyelerinin etkileriniölçmek amacıyla, 19 sorudan oluşan öğrenci kişisel bilgi formu hazırlanmıştır.Yaptığımız bu çalışmada elde edilen verilere dayanılarak aşağıdasıralanan sonuçlara ulaşılmıştır:• Coğrafya dersinde dramatizasyon yoluyla problem çözmenin diğeryöntemlerle problem çözmeden daha olumlu sonuçlar ortaya koyduğugörülmüştür.• Problem çözme stratejisi olarak dramatizasyonun kullanılmasıhatırlamayı olumlu olarak etkilemektedir.• Öğrencinin dersine yardım eden kişi veya kişilerin özelliklerinegöre Problem Çözme başarısı farklılaşmaktadır.• Problem çözme başarısı derste işlenen konuları tekrar sayısına göredeğişmektedir.3• Problem çözme başarısı, coğrafya dersine çalışma yöntemine göredeğişmektedir.• Problem çözerek çalışma şekli başarıyı artırmaktadır.• Problem çözme başarısı, Coğrafya derslerindeki Dünyanın şekli vehareketleri ünitesindeki probleme uygun şekil çizme-çizmeme veçizme sıklığına göre değişmektedir.4
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this research, the efect of teaching mathematichs with the use of dramatization ,as aproblem solving strategy, on students? achievement and recall level wasinvestigated. Basic factors, which can effect students? problem solving abilities andrecall level, were determined. The effects of1. use of dramatization, as a problem solving strategy, on students?achievementand recall level,2. gender on achievement3. parents? socio-economic status and levels of education on achievement4. student?s interests in geographein and evaluations about geographein cours onstudents? achievement5. student?s general problem solving abilities on achievementstudent?s habits of studying and study environments on achievement were6.investigated.Resard participants were 76 fifth grade students who attend to Dilnihant Özyeginhigh-school in Beyoglu ,İstanbul, A control and an experimental group were formedwith these participants. Participants?prior knowledge about problem solving was pre-tested in a geographein lesson.pretest results were used to determine the differencesbetween control and experimental group student?s prior knowledge about problemsolving.The rol of dramatization on student?s achievement level was determined withthe administration of the same test after the instruction.In orderto under stand the role ofinstruction on student?s recall level, 8 weeks later, the same test was administrated thirdtime.Besides this test, a questionnaire that con sis ted of 18 personal questions wereprepared to examine how students? interests in geographein,their habits of studying anttheir parents? socio-ecenomic status effect the ir achievement.5Pesearch data revealed that• There is a significant difference between traditional problem solving andproblem solving with dramatization on be half of the latter one.• Students? recall level is positively aff ected with the use of dramatization.• Success on problem solving tepends on the person who tut ors the students.• Success on problem solving changes with the change in strategy to studygeographein .Studying with poblem solving inc rease students? achievements ingeographein• Success o problem solving differs with the fre quency of drawing schemes anddiagrams.Sevaral suggestions were proposed in relation with these ressearch data.İt isassumed that this ressearch will be a Pioneer research that will lead new ressearchstudies on taching geographein by using dramatization as a problem solvingstrategy.6