Öğrenme stilleri ile yetenekler akademik başarı ve ÖSS başarısı arasındaki ilişki
The relationships between learning styles abilities academic achievement and OSS achievement
  1. Tez No: 191725
  2. Yazar: MUSTAFA OTRAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı öğrenme stilleri ile yetenekler, akademik başarı ve ÖSSbaşarısı arasındaki ilişkiyi, öğrenme stillerinin bunları yordama gücünü belirlemektir.Araştırma kapsamında ortaöğretim düzeyi için öğrenme stilleri ölçeği geliştirilmiştir.Araştırma, on farklı lise türünden, toplam 1028 (15-18 yaş; 422 erkek, 606 bayan) liseöğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir.Öğrenme stillerinin ölçülmesinde Marmara Öğrenme Stilleri Ölçeği (MÖSÖ),yeteneklerinin ölçülmesinde DAT ve Wonderlic Testi kullanılmış, akademik başarı içinOÖBP, ÖSS başarısı için de OSS ham puanları kullanılmıştır. Ayrıca demografikdeğişkenler için de araştırmacı tarafından hazırlanan bir anketin de kullanıldığıaraştırma 2004-2005 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonunda bazı MÖSÖ alt boyutlarının cinsiyet, yaş, algılanansosyoekonomik düzey, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, okulun niteliği,okul türü ve alan değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı şekilde farklılaştığısaptanmıştır.Öte yandan MÖSÖ dokunsallık, görsellik, ve sebat alt boyutu puanlarınınOÖBP'nı ve ÖSS puanlarını açıklama gücü; MÖSÖ sosyal etkileşim alt boyutupuanlarının ÖSS sözel ham puanlarını açıklama gücü istatistiksel olarak anlamlıbulunmuştur.MÖSÖ sosyal etkileşim alt boyutunun DAT alt boyutları puanlarını ve Wonderlictesti puanını yordama gücü için yapılan basit regresyon analizi sonucunda, MÖSÖsosyal etkileşim alt boyutu puanları dil yeteneği puan varyansını; dokunsallık alt boyutupuanlarının mekanik yeteneği, mekânsal yeteneği, soyut düşünme yeteneği alt boyutlarıve Wonderlic testi puanlarının toplam varyansını; görsellik alt boyutu puanları soyutdüşünme yeteneği alt boyutu ve Wonderlic testi puanlarının toplam varyansını;aydınlatma alt boyutu puanları soyut düşünme yeteneği, mekânsal yetenek alt boyutupuanlarının toplam varyansın; otorite alt boyutu puanları dil yeteneği alt boyutu puanvaryansını; zaman alt boyutu puanları dil yeteneği alt boyutu puan varyansını;mekânsal yetenek alt boyutu toplam varyanslarını son olarak sebat alt boyutu puanlarımekânsal yetenek alt boyutu toplam varyanslarını istatistiksel olarak anlamlı biçimdeaçıkladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, the relationship between learning styles, abilities, academicalachievement, and OSS achievement was investigated in high school students. Inaddition, for this aim, a learning styles inventory was developed. Dunn and Dunn?slearning styles theory was used to develop the inventory and assess learning styles.The study was realised at the first and second semesters of 2004-2004 academiccalendar. The sample was consisted of 1028 subjects, (606 female, 422 male/ ages wereranged 15 to 18). They were from ten different type high schools.Differential aptitudes test Topsever (1992) and Wonderlic General Aptitudes teststandardised by Öneş, Savran, Balcı and Deniz (1996) sure was used to evaluate abilities.To measure academic achievement ?academic achievement point for high school?(OÖBP) was used.The followings were concluded:1. There are significant differences between gender groups; age groups; socio-economical status; educational levels of mothers and fathers; school types (publicand private schools); school?s programme types; fields of learning groups forsome MÖSÖ sub-scales.Among the research, the academic achievement was significantly correlated withthe tactile, visual, an persistency sub-scales; OSS achievement (Sözel) was significantlycorrelated with the social interaction.In addition, MÖSÖ social interaction sub-scale was significantly correlated withDAT verbal reasoning subtest; MÖSÖ tactile sub-scale was significantly correlated withDAT mechanical reasoning, abstract reasoning subtest and Wonderlic score; MÖSÖvisual sub-scale was significantly correlated with DAT abstract reasoning subtest andWonderlic score; MÖSÖ light sub-scale was significantly correlated with DAT spacerelations subtest; MÖSÖ authority sub-scale was significantly correlated with DATlanguage usage subtest; MÖSÖ time of day sub-scale was significantly correlated withDAT language usage subtest; MÖSÖ persistency sub-scale was significantly correlatedwith DAT language space relations subtest.