Hava Harp Okulu'nda öğrenim görmekte olan savaş pilotu adaylarının basit reaksiyon, seçimli reaksiyon ve ayırt edici reaksiyon zamanlarının ölçme ve değerlendirilmesi yöntem çalışması
A study on the method of measuring simple reaction, choice reaction and discriminative reaction times of the Turkish air force academy cadets
  1. Tez No: 191728
  2. Yazar: YETKİN UTKU KAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Hava Harp Okulu Komutanlığı'nda öğrenim görmekte olan savaşpilotu adaylarının basit reaksiyon, seçimli reaksiyon, ayırt edici reaksiyon ve işitselreaksiyon zamanlarının ölçülmesi ile ilgili bir yöntem ortaya koymak üzere yapılmıştır.Araştırmada kullanılan ölçüm cihazı (Academy Reaction Timer) araştırmacı tarafındantasarlanıp üretilmiş olup, gerekli bilgisayar yazılımı da yine araştırmacıya aittir.Araştırma, Hava Harp Okulu'nda öğrenim gören öğrencilerden gönüllü olarakkatılmak isteyen grup ile (n=555) yapılmıştır. Veriler, test için dizayn edilmiş olan özelbir odada yapılan ölçümler ile toplanmıştır.Araştırma betimsel modele dayanmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 14.0 paketprogramı ile değerlendirilmiştir. Sınıf, spor yapma ve kaynak liseye göre reaksiyonzamanlarının aritmetik ortalamaları, standart sapmaları ve en büyük, en küçük değerlerihesaplanmıştır. Gruplar arası farklılığı bulmak için bağımsız örneklem t testikullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA STUDY ON THE METHOD OF MEASURING SIMPLE REACTION,CHOICE REACTION AND DISCRIMINATIVE REACTION TIMES OF THETURKISH AIR FORCE ACADEMY CADETSThis study is conducted to set a new reaction time measuring system andmeasure the simple, choice and discriminative reaction times of the Turkish Air ForceAcademy Cadets. The equipment (Academy Reaction Timer) and all of the relatedcomponents including the computer program are designed and produced by the author.The study is carried out with 555 cadets who were willing to participate. Thedata was collected in a specially designed test room. Before the test, the testingprocedure was explained to the cadets and they were asked to react as fast as possible.This is a descriptive study in which a recently developed reaction timer wasused. The data collected was analyzed through SPSS 14.0 which is obtained via internetdownload from the official internet site of the SPSS.