İnsanoğlunun dil yetisinin evrimi
  1. Tez No: 19173
  2. Yazar: A.ÖNDER OTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
DZET Bu çalışmada, insan dilinin ortaya çıkışı ve evrimi bilimsel bulgular ışığında araştırılmış, konuyu aydınlatmaya yönelik önemli kuram ve yaklaşımlar, zamanların, be 1 ge (msi ) 1 er in, sorunların ve soruların ışığında gözden geçirilmiş, ve eldeki verilerin ışığında bir yeniden kurma denemesi yapılmıştır. Bu araştırmada, dil olgusu, insan ve kUltUr kavramları ile ilişki kurularak anlaşılmağa çalışılmış, dile yalnızca içeriden bakmakla kalznmayıp, onu KUltUr Kuramı'nm olanaklı kıldığı daha geniş bir perspektife yerleştirmek hedeflenmiştir. Çalışma, konuyla ilgili temel kavramların netleştirilmesi ve konunun bilim tarihindeki gelişiminin sunulması ile başlar. Bunu, dil yetisinin merkezi olan insan beyni hakkındaki bugUnkll bilgilerimizin gözden geçirilmesi izler. Daha sonra insan dili ile hayvanların iletişim dizgeleri karşılaştırılır. Bunu izleyen bölümde, eldeki örneklerin ışığında, insan beyni ile gırtlağının, insanın biyokultUrel evriminde nasıl bir değişim çizgisi izlediği ve dil yetisi ile kUltUr ilişkisinin tarihsel eksende nasıl geliştiği irdelenir. Buradan yola çıkarak, insan dilinin, evrim surecinde geçirmiş olabileceği aşamalar belirlenir. Bunu, biyokultUrel, evrimsel ve dilsel turn verilerin ışıgındaki yeniden kurma izler.iî Çalışmanın sonunda, ulaşılan sonuçların insanbilim bağlamında değerlendirilmesi yer alır. tnsan dili ile hayvanların iletişim dizgeleri arasında ancak köklü ve btlyllk bir tarihsel değişimle açıklanabilecek tUre-özgU bir nitelik farkı vardır. Bu, insan beyninin karmaşık doğası ile açıklanabilir. insan dili, bugUnkU karmaşık yapısı ve işlevleriyle gUnUmüzden 4-0.000 yıl kadar önce ilk kez Homo Sapiens Sapiens topluluk lar mca kullanılmış ancak onu evrim tarihinin o noktasında olanaklı kılan dil yetisinin temelleri 2 ya da daha çok milyon yıl öncesine uzanan bir geçmişte turlu aşamalarla atılmıştır. Bu aşamaları, evrim tarihindeki değişik insan türlerinin beyin oylumlarında görülen bUyUk sıçramalar temsil eder. Evrim tarihindeki her yeni insan turUne, dil yetisinin artan biyokUltUrel öneminin bir kanıtı ve bir simgesi olarak bakılabilir. Dil, simgesel dUşUnme, soyut dllşUnce ve sanat kavramları ile birlikte ortaya çıkmış ve Ust Yontma Taş Çagı'ndaki bUyUk toplumsal değişmenin itici gucll olmuştur. Bu vargı, dil ile kültürün, insan gerçeğinin birbirinden ayrılamaz iki yönü olduğu düşüncesinin, tarih öncesi çağlara uygulanmış bir başka ifadesi olarak dUşUnUl ebi 1 ir. KUltUr olgusunun ortaya çıkışı, insan dilinin ortaya çıkışına koşuttur.
Özet (Çeviri)
ill SUMMARY In this study, the emergence and evolution of human language have been investigated in light of scientific findings. Prominent theories and approaches concerning the topic have been reviewed with respect to the periods, (quasi ^documents, problems and questions and a reconstruction of what might have happened through history has been attempted in view of the present data. Being directed towards the goal of understanding the fact of language in association with the concepts of humankind and culture, our research gives the priority to placing language in the broader perpective made possible with Culture Theory, rather than studying it as an end in itself in terms of formal 1 inguistics. Our study begins with the clarification of the basic concepts of the topic. The next chapter is a review of our present knowledge of human brain. Then, a comparison of animal communication systems and human language is made. The next chapter is devoted to the account of the changes the human brain and vocal tract have undergone through history and the development of the relationship between the human linguistic capacity and culture in human evolution. Thereafter, an attempt is made to estimate the probable steps human language has made during the evolutionary process. The penultimate chapter presents a reconstruction of humaniv evolution from an anthropo- 1 inguist ic point of view. The final chapter presents a general evaluation of the results of the present study in the context of anthropo logy. The gap between human language and animal communication appears to be a species-specific quality of humankind, which can be accounted for only with a radical historical change that manifested itself in the complication of human brain. Human language as it is can be said to have been used firstly by Homo Sapiens Sapiens 40.000 years ago. However, it is possible to think that the underlying potential linguistic capacity which made possible human speech at that point in history had been experiencing a gradual development that had started at least 2 million years ago. The apparent increases in human cranial capacity through history are indicative of the stages of this development. Hence, every new human species can be regarded as a proof of the increasing importance and function of language through evolution. Language, which should be considered together with symbolic thinking and art, has been the dynamic force underlying the comprehensive human change that took place in the Upper Paleolithic. This can be regarded as an evidence from the Prehistory that language and culture are inseparably intertwined. This also shows that the emergence of culture is coterminous with the emergence of human language.