Normal ve preeklamptik hamilelerin umbilikal damarlarında endotel bağımlı gevşeme cevaplarının karşılaştırılması
- Tez No: 19172
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KANZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
- 50 - ÖZET Preeklampsi uzun süredir bilinmekte olan fakat hala tam olarak çözüm! enememiş bir obstetrik sorundur. Bu çalışmada normal ve preeklamptik umbilikal damarlardan HA'e bağlı olarak salınan EDRF'nin; prekontrakte sıçan torasik aortasında oluşturduğu gevşeme cevaplarının incelenmesi amaçlanmıştır, önce bir EDRF inhibitörü olan L-NMMA'li ortamda gevşeme cevaplarının ortadan kalkmasıyla bu cevapların EDRF'ye ait olduğu belirlenmiş, daha sonra aynı cevaplar preeklamptik dokularla elde edilen cevaplarla karşı laştı rı Imıştır. Sonuçta preeklamptik ve normal umbilikal damarların, HA'e bağlı olarak prekontrakte sıçan torasik aortasında oluşturduğu gevşemeler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı saptamıştır.
Özet (Çeviri)
- 51 - SUMMARY Preeclampsia is an obstetric problem, although known for a long time has not been solved completely yet. The aim of this study was to investigate the relaxing responses of precontracted rat thorasic aorta to EDRF, released in response to HA from umbilical arteries and veins obtained from normal or preeclamptic women. Firstly, it was determined that the relaxations are due to EDRF release, by showing that these responses are completely abolished in the presence of an inhibitor of EDRF, L-NMMA. Secondly, these responses of aorta were compared with the responses obtained with preeclamtic blood vessels. As a result, no statisticaly significant difference was found between the responses of aorta to EDRF relased due to HA from normal and preeclamptic blood vessels.