Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki ortaokul öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının saptanması
- Tez No: 19174
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Bu çalınmanın amacı ortaokul öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının saptanmasıdır. Araştırma 1990-1991 öğretim yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı, bağımsız ortaokullarda görev yapmış 19 Matematik, 27 ingilizce, 17 Fen Bilgisi, 18 Sosyal Bilgiler (Tarih Coğrafya) ve i? Türkçe olmak özere toplam 100 ortaokul öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler anketlerle toplanmıştır. örnekleme giren lOO öğretmene uygulanmak üzere geliştirilen anket., alt problemlere cevap aranmak amacıyla, ortaokul öğretmenlerinin genel kültür-, alan bilgisi ve öğretmenlik meslek bilgisi ile ilgili hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının rselsr clduğunu belirlemek, yapılan hizmet, içi eğitim etkinliklerini değerlendirmek vs öğretmenlerin kişisel özelliklerini tanımak amacı yi a haz ı r 1 anan böl üml erden ol uçmuştur. Araştırmanın alt problemleri, ortaokul öğretmenlerinin genel kültür, alan bilgisi ve öğretmenlik meslek bilgisi açısından hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının olup olmadığı ve bugüne kadar yapılan hizmet içi eğitim etkinlikleri konusundaki görüşlerini ortaya koymak amacını taşımaktadır. Bu çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir. İ. Ortaokul öğretmenleri genel kültür açısından hizmet içi eğitim ihtiyacı duymaktadırlar. Ortaokul öğretmenlerininÖZET Bu çalınmanın amacı ortaokul öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının saptanmasıdır. Araştırma 1990-1991 öğretim yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı, bağımsız ortaokullarda görev yapmış 19 Matematik, 27 ingilizce, 17 Fen Bilgisi, 18 Sosyal Bilgiler (Tarih Coğrafya) ve i? Türkçe olmak özere toplam 100 ortaokul öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler anketlerle toplanmıştır. örnekleme giren lOO öğretmene uygulanmak üzere geliştirilen anket., alt problemlere cevap aranmak amacıyla, ortaokul öğretmenlerinin genel kültür-, alan bilgisi ve öğretmenlik meslek bilgisi ile ilgili hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının rselsr clduğunu belirlemek, yapılan hizmet, içi eğitim etkinliklerini değerlendirmek vs öğretmenlerin kişisel özelliklerini tanımak amacı yi a haz ı r 1 anan böl üml erden ol uçmuştur. Araştırmanın alt problemleri, ortaokul öğretmenlerinin genel kültür, alan bilgisi ve öğretmenlik meslek bilgisi açısından hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının olup olmadığı ve bugüne kadar yapılan hizmet içi eğitim etkinlikleri konusundaki görüşlerini ortaya koymak amacını taşımaktadır. Bu çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir. İ. Ortaokul öğretmenleri genel kültür açısından hizmet içi eğitim ihtiyacı duymaktadırlar. Ortaokul öğretmenlerinin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the in-service education of secondary school teachers. The study was carried out in the 1990-1991 academic year and was conducted on a total o-f 100 secondary school teachers 1.9 of whom were Hathmatics, 27 English, 17 Science, IS Social Studies (History, Geography) and 19 Turkish teachers. The Secondary schools which formed the sample were chosen according to their settlement position qualities. The data in the study were obtained with question naires. The questionnaire which was formed so as to be conducted on 100 teachers who were within the sample was formed in five sub- sections to specify answers given to sub-problems. These five sub-sections &re the“General Knowledge”,“Subject Knowledge”and“Pedagogical Formation”sections so as to specify their in-service training needs in terms of general knowledge, subject knowledge and pedagogical formation. The“Evaluation of Previous in Spr vice Training Activities”section in order to specify their views on previous in service training activities. The“Personal Qualities section so as to specify their personal qualities. The questions in the questionnaire covered the general knowledge, subject knowledge, pedagogical for mation, in order to specify whether or not secondap y school teachers need in-service training s.id to determine their views of secondary school teachers on previous in-service training activities. iiiiv The results o-f this study can be summarized as; 1. Secondary school teachers need in-service training in terms o-f general knowledge. ”Foreign Language“ and ”Çhi Ids Development and Education“ are the -fields in which teachers want urgent and most in-servira training. 2. Secondary- school teachers need in-service training in subject matters they teach. The urgent and most in-service training needs of Mathematics teachers are in the areas ”Permatation, Combination and Probability“, o-f English teachers is ”Teaching Speaking“, o-f Science teachers is ”New Discovers in Terms of Living Organisms“ of Social Science teachers is ”The Economic Seograpy of Cyprus“ and of Turkish teachers is ”Teaching Speaking“. 3. Ziecondary school teachers need in- service training in the area of pedagogical formation. Secondary school teachers need in-service training in ”Developing Tests“ in the field of Measurment and Evalution in Education, ”Physical, Mental, Psycho-motor, Emotional and Sexual Development“ in the field of Educational Psychology and ”Computer and Computer Assisted Learning" in the field of Curriculum and instruction. 4. The views of secondary school teachers on previous in- service training activities were found to be positive. Furthermore, the answers in terms of the sex group and by the length of service group did not reveal a significant difference.