Sosyal bilgiler dersinde 7. sınıf öğrencilerinin tarih öğrenme beceri düzeyleri
Pupil's levels of historical learning skills in seventh grade social studies lessons
- Tez No: 191738
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETBu araşrma ile ilköğtı retim 7. sı f öğnı rencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde tarihöğrenme beceri düzeyleri tespit edilmeye çalılmı r.şşı tıAraşrma kapsamıtı nda; kaynağ sorgulama (iç ve dıkritikler), düşı ş ünsel beceriler(empati kurma, çağ şrımsal düşı ünme, tarihsel düşgücü, bilgi kullanı ) ve yorummıbecerisi (perspektif alma ve perspektif geliştirme) tarih öğrenme becerileri olarak elealı şr.nmıtıAraşrma konusu ile ilgili olarak bir baştı arıtesti hazırlanmı r. Başştı arıtesti,İstanbul sı rları içinde Kadını köy ilçesindeki bir ilköğretim okulunun 7. sı fnıöğrencilerine uygulanmı r. Başştı arı testine, sosyo-ekonomik düzeyi aynı olanöğrencilerden toplam 25 öğrenci katı şr.lmıtıElde edilen bulgulara göre; öğrencilerin tarih öğreniminde kaynağısorgulamabecerileri yeterli değildir. Düşünsel becerilerden empati kurma, çağ şrımsal düşı ünme vetarihsel düşgücü/imgelem becerileri orta düzeyde gelişmişolup, bilgi yetersizliğininkaynağısorgulama ve düşünsel becerilerdeki eksikliklerinin temel nedeni olduğusaptanmı r. Tarih öğştı reniminde yorum becerilerinden olan perspektif alma geliş tir.mişAncak, diğ becerilerin kullanı nda olduğ gibi yorum yetisinde de bilgi eksikliğer mı u iperspektif geliştirme becerilerinin gelişmemişolduğuna dair bulgularda esas nedenolarak tespit edilmiştir. Özellikle, tarihin doğ naası uygun çalılması veşıöğrenilmesindeki bilgi kullanı , dil becerilerinin ve önemli biliş becerilerinmı sel(sorgulama ve yorumlama) gelişmemişolması araşrmada elde edilen en önemlibu tısonuçtur.Tarih öğreniminde görselin önemi büyüktür. İkonik çalışmalarda tarih öğrenmebecerilerinin çok daha etkili kullanılabildiğ gözlenmiş Sosyal Bilgiler derslerinde bui tir.becerilerin geliştirilmesine yönelik öğretim yöntem ve tekniklerinin kullanılmasıgerekmektedir. Bu anlamda da eğ fakültelerine büyük görev düşitim mektedir.Türkiye'de ilköğretim okullarında geleneksel eğitim sisteminin yerine artıkoluşturmacıyaklaş dayalı itim sistemine geçilmesi; çeş öğıma eğ itli renme yaş ları nantı nıve becerilerinin oluşturulup, geliştirilmesi adı önemli bir adı r.na mdı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, 7th grade students? skills of historical learning levels in SocialSciences lessons are tried to be fixated.In the concept of the research; source inquiry (inside and outside critism),intellectual skills (emphaty, connational thinking, historical imagination, usingknowledge) and interpretational skills are taken into account as they are the skills ofhistorical learning.An achievement test, related with the theme of the study, is prepared. Theachievement test, is applied to 7th grade students of an primary school in the boundariesof Kadı in İköy, stanbul. From the same socio-economic level 25 students attended in thisachievement test.According to the findings; in historical learning students? skills of source inquiryare not sufficient. It is found that from the intellectual skills; emphaty, connationalthinking, and historical imagination skills are improved in an average level. And it isfound that the most important reason for the deficiencies in source inquiry andintellectual thinking is insufficiency of knowledge. In historical learning perspectivetaking from interpretational skills, is improved well. However, like the usage of otherskills, in interpretational skills it is found that the deficiency in knowledge is the basicreason for the insufficient perspective taking skills. Especially, using of knowlege whenstudying and learning in the nature of history, the underdeveloped language andcognitive skills (inquiry and interpretation), are the important results of this research.In historical learning it is important to use images. In the iconic studies, it isobserved that the skills of historical learning are used more affectively. In SocialSciences lessons, the methods and techniques of education is required to use in order todevelop this skills. Therefore, in this area education faculities have the mission.In Turkey, , converting from the traditional education system to constructivisteducation system in the primary schools, is an important step in order to create anddevelop various learning styles and skills.