Significance of popular culture in English language teaching coursebooks
İngilizce öğretiminde kullanılan ders kitaplarında popüler kültür örneklemesi
  1. Tez No: 191739
  2. Yazar: ORHUN BURAK SÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
KISA ÖZETPopüler kültür, İngiliz aristokrasisini insan yığınlarıyla tehdit eden SanayiDevrimi'nin ortaya çıkmaya başladığı on sekizinci yüzyıldan beri küresel ölçekte herşeyi basmakalıp, homojen hale getiren büyük ölçekli ticari bir kültür dairesidir. Yerli,otantik, insanların kendilerini rahatça ifade ettiği, gereksinimlerle şekillenen veüreticisin pasif alıcı değil yaratıcı olduğu halk sanatından farklıdır. Kitleler, gösterişli,görkemli ancak içeriği olmayan ve biçimden ibaret popüler kültürle küresel ölçekte neo-kapitalist sisteme entegre olmaktadır.Günümüzde İngilizce öğretimi diğer tüm dillerinkinden fazla ve etkindir. Bundaİngilizce'nin lingua franca (uluslar arası iletişim aracı) olması etkilidir. Bu yönüyle vekültürel özellikleriyle İngilizce popüler kültürü taşıyan, yayan ve işlevselleştiren enönemli araçtır. İngilizce öğretiminde kullanılan ders kitapları da bu aracın işlevseluzantıları ve öğeleridir.Bu çalışmada seçilen üç üniversite olan Marmara Üniversitesi, YeditepeÜniversitesi ve Okan Üniversitesi'nde toplam iki koordinatör, on bir öğrenci ve beşokutmanla, ayrıca bu paralelde Oxford University Press (OUP), Pearson-Longman veExpress Publishing yayınevlerinin temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiş olupİngilizce öğretiminde kullanılan iki değişik düzeydeki altı farklı ders kitabının (NewEnglish File, Matrix, New Headway, Language to Go, Pathfinder ve Enterprise) popülerkültür içeriği çözümleme ve incelemeye konu olmuştur. Görüşmelerin ve üç parametresetiyle içerik analizinin sonuçları değerlendirilmiştir, bu şekilde görülmektedir kiçalışma büyük ölçüde söz konusu kitapların içerik analizine dayanmaktadır. Parametresetleri olarak içerik analizine dayalı bir model, Kumar'ın toplum katmanları sınıflamasıve Maslow'un gereksinimler hiyerarşisi kullanılmıştır.Bulgular, günümüzde geçerli olan post-modern koşulları yansıtmaktadır. Bubağlamda küresel ölçekte popüler kültür post-modern koşullarca özendirilmekte,yükseltilmekte, ve yüceltilmektedir, ancak post-modern dönüşümün tamamlanmamasıparalelinde yüksek kültür dairesi de bir ölçüde işlevselliğini korumaktadır. Kapitalist veneo-kapitalist çağ aynı anda yaşanmaktadır. Bulguların ortaya koyduğu bir diğergerçeklik, İngilizce öğretiminde kullanılan ders kitaplarının popüler kültür için bir araçişlevine ve büyük olasılıkla daha fazlasına sahip olduğudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPopular culture is a large-scale sphere of culture which stereotypes, homogenisesand mixes everything in a commercial fashion and which has existed since the eighteenthcentury when the Industrial Revolution started to take place. It differs from folk artwhose creators are not passive recipients but innovators and which is authentic andautochthonous and which has been the expression of the needs of the folk. Masses havebeen integrated into neo-capitalist system through popular culture which is splendidlyflamboyant in form but whose content is vacuous.As English is the lingua franca (international communicative medium), teachingany other foreign languages is not as widespread. The mentioned quality of English andits cultural façade makes it the prior means in carrying, spreading, and functionalisingpopular culture. English Language Teaching (ELT) s are the functional tentacles andelements of the primary means.Two coordinators, eleven students and five English instructors as well as therepresentatives of the publishing, houses, videlicet Oxford University Press (OUP),Pearson-Longman and Express Publishing were interviewed in the selected Marmara,Yeditepe and Okan universities within this study. Relevant coursebooks in two levelsand under six titles, videlicet New Enghlish File, Matrix, New Headway, Language toGo, Pathfinder and Enterprise were analysed, studied and whose popular culturecontents were revealed as part of the content. Henceforth, both the interviews andcontents analysis of the coursebooks have been exploited in the study and three sets ofparameters have been employed, so the study is mainly based on the content analysis ofthe coursebooks. Consecutively the sets of parameters are a model devised anddeveloped in accordance with the contents, social realms taxonomy by Kumar and needshierarch by Maslow.The findings clarify the existing post-modern conditions. Within this context,popular culture has been promoted, prioritised and strengthened through post-modernconditions, however high culture still perseveres to a certain extent, becausetransformation into a post-modern age has yet not been completed. Capitalist and neo-capitalist eras co-exist. The findings support the idea that English Language Teaching(ELT) coursebooks constitute a means function and even more for popular culture.