Yetişkinlerin eğitim ihtiyaçları ve halk eğitimi ile ilgili farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 191741
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETBu araştırma, Kadıköy ilçesindeki yetişkinlerin eğitim ihtiyaçlarının ve halk eğitimi ileilgili farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 2005-2006 yılında Kadıköy ilçesinde yaşayanyetişkinlerden oransız eleman örnekleme yoluyla yapılmıştır. Katılımcı sayısı 200' dür.Bu araştırma tarafımızdan oluşturulan (Demografik bilgiler: 6, İhtiyaç Alanları: 10,Farkındalık:18 ) 34 soruluk anket katılımcılara uygulanmıştır.Varolan demografik özellik taramalarından elde edilen veriler frekans dağılımı veyüzdeler şeklinde özetlendikten sonra hangi grupların farkındalık düzeylerinin ne kadarolduğu belirlenmiştir.Araştırmaya katılanların büyük bölümü eğitime ihtiyaç duymaktadır. Katılımcılarıneğitim seviyesindeki farklılıkların eğitime ihtiyaç duyup duymamaları konusunda etkiliolduğu ortaya çıkmıştır. Yetişkinlerin yaşlarına göre ihtiyaç duydukları eğitim alanlarıfarklılaşmaktadır. Yetişkinlerin medeni hallerine ve mesleklerine göre ihtiyaç duyduklarıeğitim alanları farklılaşmaktadır.Bunların yanı sıra yetişkinlerin halk eğitimi ile ilgili ve halk eğitim merkezlerininçalışmaları, kurs çeşitleri, katılım şartları, v.b. ile ilgili konularda farkındalık düzeylerinindüşük olduğu belirlenmiştir.Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezlerindeki personelin, Halk Eğitimikonusundaki uzmanların yetişkinlerin ihtiyaçlarının saptanmasına yönelik çalışmalaryapmaları, bu çalışmaları özellikle bölge bölge ayırmaları önerilir. Ayrıca Halk Eğitimikavramının ve Halk Eğitim Merkezleri'nin halka tanıtılması gerekmektedir. Bu amaçla halklailişkiler uzmanları ile ortak çalışmalar yapılmalı ve farkındalığın yükseltilmesi için ne tipçalışmalar yapılması gerektiği üzerinde durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSRACTThis research is organized for people residing in Kadikoy to discover theeducational needs of adults and identify the level of awareness on availablefacilities/services on adult education.The sampling of the research is made by random selection of adults living inKadikoy in years 2005-2006. Total number of attendees is 200.We applied a 34-question survey prepared by us consisting of 6 questions ondemographic information, 10 questions on need areas, and 18 questions on level ofawareness.The level of awareness is determined for each group after scanning the existingdemographic properties and summarizing the data obtained in terms of frequencydistribution and percentages.The majority of participants in the survey needs education. The impact of thedifferences in the educational levels of participants comes out as a cause for determiningthe need for education. The area of educational need differs according to age, maritalstatus and occupation of the participants.In addition, it is found out that the level of awareness of participants is low foradult education, activities of adult education centers, course offerings, qualifications toattend, and the like.National Education Ministry recommends personnel at Adult Education Centersand experts of adult education to make studies for identifying the needs of adultsespecially in terms of regional subdivisions. Moreover, publicizing the Adult Educationsubject and Adult Education Centers is requested. For this purpose, joint studies withadult education experts should be made and it should be further investigated to find outwhat kind of studies are needed to raise the level of awareness of adults.