Türkçe derslerinde resimlerin kullanımı ve ögrencilerin metinleri anlamalarına etkisi
Application of pictures in Turkish classes and its effect on comprehension of the texts by students
- Tez No: 191740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETTürkçe Derslerinde Resimlerin Kullanımı ve Öğrencilerin MetinleriAnlamalarına Etkisi adlı bu araştırmada kullanılmakta olan Türkçe dersi kitaplarınınresimlenmesi ve bu resimlerin Türkçe derslerinde kullanılabilirliğine ilişkin öğretmengörüşleri tespit edilmiş ve irdelenmiştir.Araştırmadaki veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Bu anket ilgili araştırmalarınve kaynakların taranması sonucu geliştirilmiş uzman görüşüne başvurularak ankete sonşekli verilmiştir.Araştırmanın evrenini stanbul'da bulunan lköğretim Okullarının tamamındagörev yapan Türkçe Öğretmenleri, örneklemini ise stanbul Anadolu yakası ilköğretimokulları ikinci kademede görev yapan Türkçe ve yabancı dil öğretmenlerioluşturmuştur.Araştırmadaki bulgular şu şekilde ortaya çıkmıştır:Cinsiyet değişkeninin ders kitaplarının görsel tasarımını olumlu gören ifadelerüzerindeki etkisine bakıldığında, kadınlara ait ortalama daha yüksek görünmektedir.Bu bağlamda kadınlarının bu ifadelere daha olumsuz baktığı kanısına varabiliriz.Cinsiyet değişkenine ait gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır.Pedagojik formasyon alan ya da almayan grupların yorumlamalarında fark olupolmadığına baktığımızda sadece ?Fotoğrafların Baskı Kalitesi? için verilen cevaplardaanlamlı fark bulunmuştur.Mesleki kıdemin ders kitaplarının görsel tasarımını olumlu gören ifadelerüzerindeki etkisi için sadece birinci madde; ?Ders Kitabı Kapağı Öğrencinin Estetik VeGörsel Algıya Uygunluğu? noktasında değişkene ait gruplar arasında bir farkbulunmuştur. Nitekim 16-20 yıl kıdemliler ile 21 yıl üzeri kıdemliler bu noktadaoldukça zıt cevaplar vermişlerdir.Ders kitaplarındaki resimlerin özentisiz ve estetik olmadığı yönündeki görüşeerkekler olumsuz yönde yaklaşırken kadınların ortalaması görüşlerinin olumlu yöndeolduğunu göstermektedir. Yani bu yönüyle Türkçe dersi kitaplarını olumsuzgörmektedirler. Ancak kitap resimlemesinin tek kişi tarafından yapılması ve bununolumsuzluğa neden olduğu yönündeki görüşe her iki grupta olumsuz bakmıştır.Kronolojik örgülü metinlerin anlaşılması, soyut kavramların somutlaştırılması vedil bilgisi konularının belletilmesinde resimlerin olumlu etkide bulunacağı görüşüdesteklenmiştir.Türkçe öğretmenliği mezunları görsel materyalleri daha işlevsel bulurken, buoranlar Fen Edebiyat Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarında düşerek dahaolumsuz bir görünüm sunmaktadır.Yurt dışında basılmış dil eğitimi kitaplarını görsel özellikleriyle olumlu görengörüşler desteklenmiştir.Literatür taramasıyla gelinen noktada çağın bir gereksinimi olarakgelenekselleşmiş araç gereç ve yöntemlerin sorgulanması gereğini hissediyoruz. Bubağlamda ders kitaplarının görsel bezemesi daha titiz yapılmalıdır. Ayrıca bu tür araçgereçlerin kullanımı ve oluşturulması noktasında öğretmen ve öğretmen adaylarınaeğitim verilmesi gereği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study is named as ?Application of Pictures in Turkish Classes and Its Effect onComprehension of The Texts by Students?. This search is based on teachers? ideas aboutpainting Turkish language books and useful of pictures in Turkish language classes. Thedata of research have been got by questionnaire. It is prepared after the search of literatureabout this subject and ideas of experienced researcher.The inferences of the research are as follows:By looking effect of sexuality on positive proposals about illustration of lesson booksthe median of woman ideas is higher. So we can say that women?s ideas are more negativeabout illustration of lesson books.When we look at ideas of groups that had been got pedagogic formation or not wecan see an expressive difference about proposal on quality of photographs pres.The proposal ?lesson books cover is illustrated as students esthetic and visualsensation? shows an expressive meaning; neither teachers who have 16-20 years seniorityand over 21 years give opposite answers.The proposal ?Pictures of lesson books are not esthetic and made careless? issupported by women but not by men. Also both women and men support proposal that say?making illustration of books by one person is a negative situation?It is supported that pictures are effective on chronological stories and understandingabstract texts to concrete. Also it is supported that pictures are effective on understandinggrammar studies.At the point that we reached after this study, we must interrogate traditionalmaterial, methods and techniques. It is bounded that illustration of lesson books must bemore sensitive. Also it is needed that teachers and candidate teachers must have aneducation about this kind of new and modern materials and their using.