Mengen ilçe merkezinde yaşayan yetişkinlerin eğitim ihtiyaçları ve eğitime katılma engelleri
- Tez No: 37170
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu araştırma, Mengen İlçe Merkezindeki yetişkinlerin eğitim ihtiyaçları ve eğitime katılma engelleri konusunda bir durum saptaması yapmayı ve ilçe merkezinde düzenlenen- yetişkin eğitimi programlarının belirlenen eğitim ihtiyaçları açısından bir değerlendirmesini amaçlamıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Mengen İlçe Merkezinde yaşayan ve 21 yaşın üzerinde, tam-zamanlı olarak okula devam etmeyen yetişkinler oluşturmuştur. Örneklem, toplam 935 hane üzerinden“Orantılı Tabakalı Örneklem Tekniği”ile belirlenmiş ve 220 geçerli anketle, %81'lik uygulama oranına ulaşılmıştır. Tüm grup içinde okula gitmeyenler küçük bir oran oluştururken, kadın ve erkeklerde okur-yazarlık oram çok yüksektir. Bitirdiği öğrenim kurumundan sonra bir üst öğrenim kurumuna devam etmeme ve devam ettiği okuldan ayrılma nedenleri benzerlik göstermektedir. Kadınlarda“ailenin okumaya karşı çıkması”, erkeklerde“maddi olanakların yetersizliği”en önemli neden olarak ileri sürülmektedir. Öğrenimine kaldığı yerden devam etme isteminde olanlar grubun yaklaşık yansım oluşturmaktadır. Eğitim düzeyi yüksek olanlar ve yaşça daha genç olanlarda eğitime devam etme isteğinin artması alanda yapılan araştırma sonuçlan ile tutarlıdır* Araştırmanın kapsamına giren yetişkinler arasında okul dışı eğitim etkinliğine katılanların oram, katılmayanlardan düşüktür. Katılma oram kadınlarda ve eğitim düzeyi yüksek olanlarda artmaktadır. Yetişinlerin büyük çoğunluğu yeni birşeyler öğrenme ihtiyacı duymaktadır. İhtiyaç alanlan cinsiyete göre farklılaşma göstermekte, erkeklerde 'meslekle ilgili son gelişmeler“ kadınlarda ”ev ekonomisi ile ilgili bilgiler" önem kazanmaktadır. Yetişkinlerin büyük çoğunluğu ihtiyaç duyduğu konularda kursa devam etmeyi istemektedirler. Kursta yer almaşım istedikleri programlar çeşitlilik göstermektedir. Gereksinme duyulan program çeşitleri ile, Mengen Halk Eğitim Merkezinin sunduğu programlar arasında tam bir paralellik gözlenmemektedir. :
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study aims at bringing to light the training needs of adults in Mengen County and the hindrances against attendance in traininig as well as evaluating, with respect to the- assessed educational needs, the adults training programs organized in the county. The study was made on adults over the age of 21, living in Mengen Conuty and not attending full time education. Sampling was made on totally 935 houses on the basis of“Proportional Stratified Sampling Technique”anda the application rate reached to 81% with a 220 valid questionnaire. While the rate of adults not having any formal aducation was so low, the rate of literacy is so high among women and men. Reasons for not attending a higher education school than the one already completed and for leaving the school showed similarity. It was asserted that the main reason for women not pursuing further studies was“the objection of the family”and for men Was“economic problems”. The rate of adults who wished to resume education was half of the total population. The desire for resuming education was higher among adults whose level of education' was respectively higher and who were respectively younger, and this result was consistent with the Findingis of the research. The rate of subjects attending activities was lower than non-attendants. The rate of attendance increases among women and adults whose level of education was higher. Majority of the adults showed a desire to learn new things which diversified according to the sex and thus men gave great importance to“recent professional developments”where for the women“information regarding household economy”was more important. Majority of adults wished to attend courses in the subjects in which they were in need of. The programs they prefered to be covered by the course demonstrated variations. A strict paralelism was not observed between the program types needed by the adults and the programs provided by the Adult Education Centre of Mengen.