İnsan kaynakları yönetiminde performans değerleme ve astların, performans değerleme çalışmalarına verdikleri destek ve güveni etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
Performance evaluation in human resources management and a study about the factors that effect the support and trust of the co-workers on performance evaluation
  1. Tez No: 191757
  2. Yazar: AHMET SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin en önemli işlevlerinden biri olan performansdeğerleme, insan kaynakları departmanına eğitim konularının belirlenmesi, ücretartışları, terfi kariyer planlama, gibi birçok konunun belirlenmesinde oldukçaetkilidir. Bu araştırmada, astların performans değerleme çalışmalarına destek vegüveni üzerinde etkili olan faktörler bulunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın teorikkısmında insan kaynakları yönetimi hakkında kısa bilgiler verilerek performansdeğerlemenin tarihçesi, amaçları, performans değerleme süreci, performansdeğerlemede hata kaynakları ve teknikleri hakkında literatür taraması yapılmıştır.Son olarak araştırma alanı seçilen işletmede, astlara anket uygulanarak performansdeğerleme çalışmalarına destek ve güvenleri üzerinde etkili olan faktörlerbelirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla istatistiksel analizler kullanılarak verileryorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance Evalution, which is the most important funcions HumanResources management, is also very effective in defining the subjects of humanresources department, salary increase, career planning etc.In this study, the factors that effect the support and trust of co-workers aboutperformance evaluation is tried to be found. In the theorical part of the study, somebasic information about human resource management is given and the history ofperformance evaluation, the process of performance evaluation, the error reasons inperformance evaluation and the technical point of view is examined literally.Finally, in a firm which is chosen as a field of study, public surveys are given to co-workers and the factors that effect their trust and support to performance evaluationis examined; where for this aim, statistical analysis is used and the outputs arediscussed.